11 listopada zostanie odsłonięty w Pleszewie mural upamiętniający 100 – lecie Bitwy Warszawskiej. Towarzyszyć temu będzie okolicznościowe wydawnictwo historyczne. Zapłoną też samotne znicze we wszystkich miejscami upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości 102 lata temu.
Nie będzie uroczystych mszy św. w kościołach z udziałem pocztów sztandarowych, nie będzie akademii, koncertów, wspólnego składania wieńców pod głazami czy tablicami. Gdyby nie pandemia, złożylibyśmy je na pewno pod tablicą na dworcu w Kowalewie, która upamiętnia przejazd przez Pleszew Józefa Piłsudskiego 25 października 1919 roku.
TUTAJ Tablica marszałkaZapłonęłyby znicze i popłynęłaby w niebo wspólna modlitwa za poległych w czasie I wojny światowej, których nazwiska znajdują się na dwóch kamiennych tablicach na pleszewskiej farze. Samotny znicz zapłonie na pewno pod tablicą na Murze Pamięci odsłoniętej w 100 – lecie odzyskania niepodległości
TUTAJ Pleszewianie świętowali 100 lecie odzyskania niepodległości
… i pod tablicą na budynku starostwa, która upamiętnia pleszewian walczących w niepodległość w latach 1918/19.
TUTAJ 100 – lecie odzyskania niepodległości z Hanną Suchocką
O wydarzeniach sprzed 102 lat przypomina ławeczka niepodległości na pleszewskim Rynku. Będąc tam, warto przysiąść i wsłuchać się w opowieść o tym, jak pleszewianie zdobywali niepodległość. Zatrzymać się też trzeba przy pomniku powstańca wielkopolskiego.
TUTAJ Ławeczka niepodległości w Pleszewie Ważnym elementem pleszewskiego świętowania 11 listopada będzie odsłonięcie muralu Bitwy Warszawskiej na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych. TUTAJ:Mural historyczny w Pleszewie
Filmik z tej uroczystości, która z powodu pandemii, odbyła się bez udziału publiczności, zostanie wyemitowany w środę na profilu Starostwa Powiatowego w Pleszewie.
Odsłonięciu murala towarzyszy wydawnictwo „Bitwa Warszawska 1920. Pleszewianie w wojnie polsko-bolszewickiej” autorstwa Tomasza Wojtali. Wydawnictwo jest częścią projektu pn. „100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Historia na ścianie. Mural historyczny – PLESZEW”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.