Złoty Kordelas Leśnika Polskiego to wyraz podziękowania za 47 lat pracy dra inż. Benedykta Roźmiarka na rzecz polskich lasów. Zaczynał pracę w 1974 roku w Nadleśnictwie Kościan jako stażysta i adiunkt, pracował w Nadleśnictwie Kalisz, w Nadleśnictwo Taczanów, w Nadleśnictwie Jarocin, w administracji. Od 20 bez mała lat kieruje Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, jedynym takim w Polsce.
I ta działalność Benedykta Roźmiarka zasługuje na to najwyższe odznaczenie Złoty Kordelas Leśnika Polskiego leśnikom, którzy swoją wieloletnią pracą oddali szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów.
Menadżer
Benedykt Roźmiarek – jako dyrektor OKL-u przyczynił się do przywrócenia świetności obiektów architektonicznych i przyrodniczych zabytkowej rezydencji rodziny Czartoryskich w Gołuchowie. Wystarczy wymienić Owczarnię, Oborę, Ananasarnię, Niedźwiedziarnię, XIX – wieczną winnicę, ogród ziołowo – kwiatowy, ścieżki w parku czy chatę leśnika na Dybulu.
Muzealnik
Ostatnie 20 lat w OKL-u to także czas intensywnego działania na rzecz leśnego muzealnictwa, wzbogacanie zbiorów muzealnych, tworzenie ekspozycji terenowych oraz promowania kultury leśnej i ekologicznej poprzez liczne wystawy, wernisaże, Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej, Spotkania z Lasem, festyny.Benedykt Roźmiarek zabiegał też o powiększenie zbiorów, muzealnych. Aktualnie w magazynach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie jest 8 000 eksponatów, nie mieszczą się w magazynach a wyeksponowanych jest około 2000. Dzięki ekspozycjom terenowym, z tematyką Lasu, szeroko pojętą, zapoznają się osoby spacerujące po parku.
„Nie ma chyba miejsca w OKL-u, którego by nie dotknęła moja myśl albo moje ręce” – powiedział radiu Centrum dyrektor Roźmiarek, który przechodzi na emeryturę.
Tego życzy następcy
OKL-owi życzy, żeby przetrwał, a swojemu następcy, który jeszcze nie został nominowany, życzy żeby udało mu się wyprostować sprawy własności 145 ha parku, budynku Oficyny oraz Kasy, które od sprzedaży majątku przez rodzinę Czartoryskich Państwu Polskiemu, należą do Muzeum Narodowego w Poznaniu a Lasy Polskie tylko je dzierżawią. Zdaniem dyrektora Roźmiarka, powinny one wrócić do zasobów Lasów Polskich czyli Ośrodka Kultury Leśnej, tak jak to było przez 40 lat. Ja od 5 lat o to zabiegam ale nie udało się – podkreśla Benedykt Roźmiarek. W czwartek ostatni raz będzie w pracy.
Będzie wracać
Do Gołuchowa, gdzie zostawił tyle swoich śladów, będzie wracać, jako gość. 8 sierpnia wybiera się na Dzień Pszczół, który zwykle odbywa się na Dybulu przy pasiece, która też jest jego dziełem.
Wyróżnienie Złoty Kordelas Leśnika Polskiego ustanowione w 1996 roku nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Wzór oparty jest na kordelasie opisanym w Rozporządzeniu Rady Ministrów „o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych” z 1 marca 1930 roku.