Fragmenty sosnowych rur sprzed 442 lat, stały się zabytkami

Avatar photoIrena Kuczyńska22 lipca 20224min
287251352_456417606484454_8567381639505757678_n-640x430-Kopia.jpg
Fragmenty sosnowych rur, służących do dostarczania wody mieszkańcom Pleszewa na przełomie XV i XVI wieku, które 5 lat temu wykopano podczas modernizacji sieci wodociągowej, zostały oczyszczone i zakonserwowane.

 

Tym samym rury stały się zabytkami. Jeden fragment  trafił do zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie, drugi jest wyeksponowany w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Pleszewie w  Zakładzie Wodociągów.

Historia wyszła spod ziemi

W lipcu 2017 roku historia Pleszewa wychodziła spod ziemi, blokując prace przy modernizacji sieci wodociągowej w centrum miasta. Jedne pamiątki przeszłości m.in. fragmenty drewnianych studni, fundamentów domów, fotografowano i opisywano. Inne – jak np. rury służące pleszewianom do dostarczania wody  do domów, wydobyto z ziemi i poddano badaniom. Miały 30 cm szerokości a otwór przepływu wody miał 10 cm.

Rury z czasów Stefana Batorego

Archeolog wstrzymuje prace przy modernizacji sieci

Czytaj też: Przeszłość spowolniła modernizację sieci

Wiek sosnowych  rur, wykopanych w ulicy Poznańskiej i Łąkowej, dendrolog Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie – prof. dr Marek Krąpiec, oszacował wiek sosny pospolitej użytej do budowy rury na 1580 i 1584 rok –  czyli na czasy Stefana Batorego.

Rury do oglądania

Fragmenty rur, zostały poddane konserwacji w  Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Najpierw przez 8 miesięcy drewno było impregnowane i przez kolejnych 7 poddawane kontrolowanemu suszeniu. Tym sposobem,  fragmenty  rur sprzed 500 lat, stały się pełnoprawnymi zabytkami. Jedna rura trafiła do zbiorów Muzeum Regionalnego, druga została wyeksponowana w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Pleszewie.

Rury po konserwacji

Pleszew miał wodociąg

Rury potwierdzają tezę Marii Mańczakówny, autorki książki “Pleszew w wiekach średnich”, że  wodę z rzeki rozprowadzano po mieście wodociągami. A w Pleszewie było kilka łaźni. Warto dodać, że właścicielką Pleszewa na początku XVI była Anna z Raciborskich Tenczyńska zwana Panią Pleszewską.

Pani Pleszewska czyli Anna z Raciborskich Tenczyńska

 

Historia pleszewskiego wodociągu, pobudowanego w maju 1902 roku TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska