Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie dzielili się doświadczeniami na konferencji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej:Kompaktowa młodzież program pilotażowy dla młodych bezrobotnych
Zatrzymać młodych
Pleszewski projekt „Kompaktowa młodzież” jest nowatorski a dotyczy osób przed 30. rokiem życia. Chodzi o to, żeby nie wyjeżdżały z Pleszewa do większych miast, tylko próbowały realizować się zawodowo na miejscu – podkreśla Piotr Janiak – dyrektor PUP w Pleszewie. Program, który pleszewianie prezentowali w ministerstwie, jest realizowany w powiecie pleszewskim od dłuższego czasu. W sumie przewidziano na to 30 grantów, w tym 20 na zatrudnienie i 10 na samozatrudnienie.
Udzielić wsparcia
Pleszew, w projekcie „Kompaktowa młodzież”, zastosował odwrócenie instrumentów wsparcia funkcjonujących w ustawie o promocji zatrudnienia. I tak zamiast realizować bon na zasiedlenie w innym mieście, proponuje się młodym granty, zachęcające do pozostanie w powiecie pleszewskim, w tym tutoring zawodowy czyli pomoc i wsparcie na każdym etapie szukania zatrudnienia bądź tworzenia sobie miejsca pracy samodzielnie.
Zaopiekować się młodymi
Pomysł pleszewski prezentował dyrektor Piotr Janiak – uznano go za innowacyjny także ze względu na konieczność indywidualnego zajęcia się osobami przed 30. Wiele wskazuje na to, że pleszewski projekt będzie mieć szansę na wdrażanie w innych powiatach.