Pół roku temu pojawiły się informacje o tym, że po 48 latach wrócił pomysł ekranizacji jednej z najważniejszych polskich powieści, epickiego romansu jakim jest „Lalka” napisana przez Bolesława Prusa 135 lat temu. Autorem zdjęć do filmu będzie Piotr Sobociński Jr, znany z takich produkcji jak „Wołyń” i „Boże Ciało”.
Reżyser
Jak podaje serwis Filmweb, reżyserem nowej „Lalki” będzie Maciej Kawalski, znany między innymi z pracy przy „Niebezpiecznych dżentelmenach” – fabularyzowanej opowieści o Tadeuszu Boyu – Żeleńskim. Kawalski mówi, że od dawna pociągają go epickie, kostiumowe historie, czego dowodem jest wspomniany już film „Niebezpieczne związki”.
Producent
Producentem filmu jest Radosław Drabik ten od „Planety singli” który liczy na to, że ma nadzieję, że film ucieszy fanów powieści „Lalka” a tych, którzy książki nie czytali, zainspiruje do sięgnięcia po nią. Na portalu Filmweb można przeczytać, że kompletowanie obsady trwa. Wiadomo, że znajdą się w niej największe gwiazdy polskiego kina.
Jadalnia
W tych dniach ekipa filmowców przejechała przez Wielkopolskę, szukając plenerów. Byli też w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy, gdzie najbardziej zauroczyła ich jadalnia. Czy znajdzie się w filmie? Tego na razie nie wiadomo, wszystko jest na etapie dokumentacji miejsc – mówi Darek Grodziński dyrektor Muzeum w Dobrzycy i potwierdza obecność filmowców w pałacu.
Dawna ziemiańska jadalnia w Muzeum Ziemiaństwa
Kto po Tyszkiewicz i Braunek?
Przypomnijmy, że pierwsza ekranizacja „Lalki’ z Beatą Tyszkiewicz i Mariuszem Dmochowskim w rolach głównych w reżyserii Wojciecha Hassa pochodzi z 1968 roku, druga – telewizyjny serial z Małgorzatą Braunek i Jerzym Kamasem w reżyserii Ryszarda Bery, z roku 1977.
Plakaty z portalu Filmweb
Film ma trafić na ekrany w 2026 roku.
Komediantka
Tak dla przypomnienia. W roku 1988 kręcono m.in. w Pleszewie na dworcu i w Kowalewie na dworcu sceny z filmu „Republika Nadziei”, który opowiadał o powstaniu Republiki Ostrowskiej. Był wersję kinową serialu Telewizji Polskiej Republika Ostrowska z lat 1984 – 86 . W 1986 roku na stacji w Pleszewie i w Kowalewie kręcono sceny z filmu „Komediantka” wg powieści Władysława Reymonta.
Pan Kleks i królowa Bona
W 1983 roku na Zamku w Gołuchowie kręcono pierwszą wersję „Akademii Pana Kleksa”TUTAJ.
W roku 2022 – drugą Akademia Pana Kleksa po raz drugi w Gołuchowie W roku 1980 w zamkowych komnatach kręcono sceny z serialu telewizyjnego „Królowa Bona”
Ciekawe: O nowej adaptacji Lalki – plakat prawdę ci powie
Czytaj też: Zapiski Stanisława Wyspiańskiego na wystawie w Dobrzycy