Aktorzy – amatorzy z Gołuchowa odebrali nagrodę za spektakl; już pracują nad kolejnym

Avatar photoIrena Kuczyńska10 listopada 202310min
400353209_644942387819980_8460959601757638559_n-2-1280x863.jpg
Za spektakl "Pan na Gołuchowie" Gołuchowskie Centrum Kultury "Zamek" zdobyło główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.

Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jego istotą, jest aktywizacja lokalnych społeczności i promocja działań o znaczeniu kulturowym i historycznym oraz ekologicznym. W tę ideę wpisuje się projekt teatralny „Pan_na Gołuchowie” – za co Gołuchowskie Centrum Kultury Zamek otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii II, gdzie oceniano projekty dotyczące lokalnego oddziaływania w zakresie działalności prokulturowej nawiązującym do tradycji. Aktorzy – amatorzy zostali nagrodzeni.

Na dziedzińcu Zamku

Spektakl  „Pan_na Gołuchowie” był pionierskim działaniem teatralnym w gminie Gołuchów, z udziałem mieszkańców Gołuchowa. Spektakl opracowany i wyreżyserowany przez Małgorzatę i Marka Chojnackich, na podstawie sztuki Agnieszki Baranowskiej XIX-wiecznej dramatopisarki, poetki, działaczki społecznej, animatorki kultury i ziemianki z Marszewa, wystawiono na dziedzińcu Zamku Czartoryskich w Gołuchowie w lipcu 2022 roku.

Dwie Agnieszki – Agnieszka Rupiczak – aktorka grająca autorkę sztuki Agnieszkę z Lipskich – Baranowską i autorka na portrecie
Małgorzata i Marek Chojnaccy – współtwórcy sukcesu Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”
Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak – dyrektorka Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”
Gołuchowianie grają komedię kontuszową „Pan_na Gołuchowie”

Czytaj: Pan_na Gołuchowie – spektakl z udziałem mieszkańców Gołuchowa

Przywracanie pamięci

Spektakl był cenny ze względu na włączenie przedstawicieli lokalnej społeczności w jego realizację ale też przywrócenie pamięci o Agnieszce Baranowskiej, która też organizowała u siebie w majątku warsztaty teatralne – wspomina Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak – dyrektorka Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”. Dodaje, że sztuka kontuszowa „Pan_na Gołuchowie” wg sztuki „Zamek w Gołuchowie” autorstwa Baranowskiej, nawiązywała do pierwszych właścicieli Gołuchowa Leszczyńskich.

Czytaj: W Gołuchowie wystawią komedię kontuszową poetki z Marszewa

Gołuchowskie tango przed Oficyną

W ubiegłym sezonie aktorzy — amatorzy pod kierunkiem Małgorzaty i Marka Chojnackich, wystawili kolejny spektakl – tym razem  była to komedia kryminalna „Gołuchowskie tango”. Przedstawienie wystawiono na dziedzińcu Oficyny, w której do wybuchu II wojny światowej mieszkali właściciele Gołuchowa. Spektakl nawiązywał też do 130 – lecia ustanowienia Ordynacji Czartoryskich.  Większość teatralnej ekipy to były te same osoby, które grały w „Pan_na Gołuchowie”. Dyrektor Patrycja mi zdradziła, że i to przedsięwzięcie zgłosi w przyszłorocznej edycji konkursu.

Czytaj: Gołuchowskie tango – komedia kryminalna z lat dwudziestych

Gołuchowskie tango

Czytaj: Gołuchowskie tango – duchy zabiły pana Żorża

Będzie nowy spektakl

Tymczasem aktorzy – amatorzy przygotowują się do kolejnego spektaklu. Scenariusz napisze Małgorzata Chojnacka a jej mąż je wyreżyseruje. Tym razem małżonkowie stworzą sztukę, która przybliży życie zamkowej służby, czyli osób, które pracowały u ostatnich ordynatów  jako służący. Aktualnie trwa kwerenda, odwiedzanie  gołuchowian, których babcie, dziadkowie, dalsi krewni pracowali na Zamku, w Oficynie, w ogrodzie, w kuchni, na pokojach…Regionalistka Agnieszka Słupianek – Winkowska, podczas prelekcji poświęconej herstoriom kobiet mieszkających na ziemi pleszewskiej, posiada zdjęcie kobiet, które pracowały u Czartoryskich przed wojną. Udostępnił je gołuchowianin Roman Bednarek.

Czytaj: Historie kobiet pleszewskich będą spisane przez Agnieszkę Słupianek – Winkowską

Grupa kobiet – służących u ordynatów Czartoryskich w Goluchowie foto ze zbiorów Romana Bednarka
O służbie zamkowej

Spektakl, nad którym prace rozpoczną się w Gołuchowie 29 listopada 2023 roku, wpisuje się w trendy – w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie chłopstwem czyli życiem przodków ponad 90 procent polskiego społeczeństwa.  W maju na rynku wydawniczym pojawiły się książki autorstwa Joanny Kuciel – Frydryszak „Chłopki” – opowieść o naszych babkach.  „Służące. Do wszystkiego”,  Kacpra Pobłockiego „Chamstwo”, „Pan i cham” – autorstwa Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuły. Warto je przeczytać a u progu lata 2024 roku obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów z Gołuchowa.

Dyplom i kasa

Wracając do nagrody, którą zdobyło Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” a jest to oprócz dyplomu 14 000 zł, Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak – inspiratorka wielu fantastycznych przedsięwzięć, w tym tego projektu teatralnego,  mówi, że przeznaczy je na działalność instytucji, którą kieruje.

Nagrody dla biblioteki, „Promyka” i GCK Gizałki

Gmina Gołuchów zdobyła w tym konkursie jeszcze jedną nagrodę  – wyróżnienie uzyskał projekt Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów „Z biblioteką jestem eko – czyli przez literaturę poznaję i uczę się chronić przyrodę”. Dwa wyróżnienia otrzymały projekty Stowarzyszenie na rzecz Dzieci „Promyk” w Broniszewicach (gmina Czermin)  za projekt pt. „Kulturalnie, regionalnie – poznajemy sportowe gry i zabawy tradycyjne” i za  projekt Eko-Bronki. I tu gratulacje i oklaski się należą – dzieciom i paniom nauczycielkom. Gminne Centrum Kultury w Gizałkach zostało wyróżnione za Marsz ulicami Gizałek w ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dyplomy i nagrody zostały wręczone  podczas Gali w Poznań Congress Center.

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska