Biało niebieskie autobusy wyjadą na ulice gminy Pleszew, Dobrzyca i Gołuchów

Avatar photoIrena Kuczyńska17 grudnia 202313min
2-3-1280x720.jpg
Z Nowym Rokiem zmienia się komunikacja publiczna w trzech gminach powiatu pleszewskiego - Pleszewie i Dobrzycy, dla których organizatorem jest MiG Pleszew i Gołuchowie, gdzie komunikację organizuje powiat pleszewski. Będzie jeden przewoźnik, jedna nazwa PPL, jedna cena  biletów i jednakowo obrendowane autobusy...

 

W piątek w pleszewskim ratuszu Burmistrz Arkadiusz Ptak podpisał umowę z Jakubem Kieliszkiem, przedstawicielem nowego  przewoźnika – firmy EUROMATPOL  z Budzisławia Kościelnego. Firmę można znaleźć   na portalu społecznościowym TUTAJ.Biało niebieskie autobusy wyjadą na trasy 2 stycznia 2024 roku

13 autobusów na 24 liniach

Firma ma do dyspozycji 100 autokarów, z tego 13 będzie obsługiwać linie na terenie MiG Pleszew, gminy Dobrzyca i gminy Gołuchów. Przy czym umowa dotyczy kursów po gminie Pleszew i gminie Dobrzyca, gminie Gołuchów komunikację organizuje powiat pleszewski. Zgodnie z umową na trasy wyjadą wyłącznie autobusy Euro 6 i Euro 5. I co ważne, autobusy dotrą do każdego sołectwa.

Do Dobrzycy przez Kowalew

  Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak powiedział, że po Nowym Roku, w porównaniu z tym, co jest teraz, liczba kursów  wzrośnie 8 – krotnie. A wszystkie autobusy jadące do Dobrzycy, zatrzymają się przed stacją PKP w Kowalewie. Ostatni autobus do Dobrzycy z Pleszewa wyjedzie o 22.15.

Zintegrować kolej z autobusem

Do zmian w funkcjonowaniu komunikacji w gminie Pleszew i Dobrzyca, władze przygotowywały się kilka miesięcy. Chodziło też o to, aby kursy autobusów z Pleszewa w kierunku Kowalewa były zintegrowane z rozkładem jazdy pociągów. Podobnie jest w przypadku autobusów PL 3 i PL 4, które dowiozą młodzież z Taczanowa do stacji PKP.

Rozkłady jazdy papierowe

Przygotowano  mapy z trasami linii autobusowych w trzech gminach i rozkłady jazdy. W  MiG Pleszew będą dostarczone do skrzynek pocztowych razem z samorządową gazetą Flesz PPL. W gminach Dobrzyca i Gołuchów rozniosą je sołtysi.

Aplikacja w internecie

 W przypadku Pleszewa rozkłady jazdy będą zamieszczone na portalu pleszew.pl tam gdzie teraz są rozkłady busów PL 1 i PL 2. Wszystkie informacje o autobusach, rozkładach a nawet czasie pracy kierowców, będzie można śledzić  w aplikacji mobilnej time4bus, podobnie jak ruch autobusów. Aktualnie trwa wpisywanie danych do systemu – mówiła An na Skibińska – kierowniczka wydziału gospodarki komunalnej w pleszewskim magistracie. Docelowo – mówił burmistrz Arkadiusz Ptak, na przystankach przesiadkowych – w Rynku, przy szpitalu i św. Ducha będą zamontowane ekrany z informacjami  o odjazdach i przyjazdach autobusów.

Izabela Świątek, Anna Skibińska, Jakub Kieliszek
 Bilety miesięczne z ulgą marszałka

Jakub Kieliszek poinformował, że 28 grudnia przy ul. św. Ducha obok apteki, zostanie uruchomiony punkt in formacyjny. Po 1 stycznia 2024 roku będzie można kupować w nim bilety miesięczne. Pierwszy bilet trzeba kupić osobiście, wtedy zostaną w systemie zapisane dane, żeby każdy kolejny bilet zamawiać on-line. Bilet miesięczny – ulgowy kosztuje dla uczniów 102 zł, drugie tyle Urząd Marszałkowski płaci gminie. Tym sposobem pieniądze za bilety dla 470  uczniów dowożonych do szkół w MiG Pleszew  trafią do budżetu gminy.

Dotacja od wojewody

Do tego dojdzie 2 400 000 zł, które Pleszewowi już przyznał wojewoda na 2024 rok na tzw. wozokilometry a także ulgi od marszałka na bilety miesięczne dla uczniów szkół średnich. Burmistrz Jarosław Pietrzak zaznaczył, że bardzo mu zależy na tym, żeby dobrzycka młodzież wybierała szkoły średnie w Pleszewie. Dlatego też gmina Dobrzyca przestała dopłacać za dowozy gminie Koźmin Wlkp. w pow. krotoszyńskim.

Mapa robocza
Zatrzymać młodzież w powiecie

Chodzi nam o wzmacnianie szkół w pow. pleszewskim, każdy uczeń to subwencja, która powinna zostać na miejscu – podkreślali burmistrzowie. Jarosław Pietrzak miał też na myśli dzieci z Trzebinia w gminie Dobrzyca, które należą do obwodu szkoły w Koźmińcu ale do tej pory nie miały dojazdu. Teraz będą miały.

Autobus w każdym sołectwie

Liczne kursy autobusów, dojazd do miasta z każdego sołectwa, ułatwią osobom starszym dojazd do miasta, do lekarza, po zakupy, do biblioteki. Młodzież będzie mogła przyjechać do miasta na basen, lodowisko, zajęcia dodatkowe, wolontariat  autobusem. Jest to też sposób na usamodzielnienie młodych, zwłaszcza, że na bilecie miesięcznym, na jednej linii można jeździć kilka razy dziennie – tłumaczyła Izabela Świątek zastępca burmistrza.

Trzy rodzaje biletów

Ceny  biletów będą obowiązywać w gminie Pleszew, Dobrzycy i Gołuchów. I tak bilet M – uprawniający do jazdy na terenie jednej miejscowości kosztować będzie 2 zł. Bilet G – kosztować będzie 5 złotych i można nim poruszać się w obrębie 1 gminy.  Bilet P – za 8 zł trzeba wykupić jadąc z gminy do gminy np. z Pleszewa do Dobrzycy, z do Gołuchowa i  z powrotem. Osoby 60+ płacą połowę – tę ulgę handlową funduje seniorom gmina – mówi  burmistrz Arkadiusz Ptak. Młodzież ma ulgę tylko na bilety miesięczne.

25 linii 18 kierowców

I co ważne, busy PL 1 i PL 2 nadal będą podlegać Przedsiębiorstwu Komunalnemu. Kursy będą wydłużone do stacji PKP w Kowalewie. Przedstawiciel przewoźnika Jakub Kieliszek powiedział, że jego firma stawia na jakość usług, zatrudni 18 kierowców. Na 25 liniach

Linie autobusowe  od PL1 do PL 9 obsługiwać będą gminę Pleszew
od PL 11 do PL 19 obsługiwać będą gminę Dobrzyca
od PL 30 do PL 35 obsługiwać będą gminę Gołuchów, której komunikację organizuje powiat

400 nowych przystanków

Rewolucja komunikacyjna dotyczy też przystanków – będzie ich 400. Docelowo wszystkie będą nowe i będą przy nich zainstalowane stojaki na rowery i hulajnogi.  W budżecie roku 2024 w MiG Pleszew zabezpieczono 100 000 zł na przystanki.

Biało niebieskie autobusy

I co ważne, wszystkie autobusy nowego przewoźnika będą jednakowe – białe z niebieskimi elementami, podobnie

jak busy PL 1 i PL2.

Pierwszy tydzień za darmo

W pierwszym tygodniu stycznia 2024 roku wszystkimi autobusami będzie można jeździć za darmo. Chodzi o to, żeby ludzie zaczęli się przyzwyczajać do komunikacji autobusowej, żeby przesiedli się z samochodów do komunikacji zbiorowej.

Od poniedziałku do piątku

Komunikacja będzie obowiązywać od poniedziałku do piątku, w sobotę zostają jak dotąd linie PL1 i PL2. W niedzielę ma kursować do Kowalewa ciuchcia – powiedział burmistrz Arkadiusz Ptak.

Rozklady jazdy

 

Czytaj: Pleszew czeka na odblokowanie pieniędzy z KPO na zakup autobusów

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska