Pleszew czeka na odblokowanie pieniędzy z KPO na zakup autobusów komunikacji miejskiej

Avatar photoIrena Kuczyńska21 listopada 20232min
przystanek5.jpg
Pleszew czeka na środki z Krajowego Planu Odbudowy, które są przeznaczone na zakup 6 autobusów hybrydowych dla komunikacji miejskiej. Koszt pojazdów wspomaganych przez silnik elektryczny to 13 000 000 zł, w tym jest 70 procent dotacji z KPO - mówi burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

 

Z informacji burmistrza wynika, że wniosek o dofinansowanie zakupu autobusów hybrydowych, który Pleszew złożył w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, został pozytywnie rozpatrzony pod względem merytorycznym. Koszt zakupu 6 autobusów sięga 13 000 000 zł – w tym jest szansa na 70 procent dofinansowania ale dopiero wtedy, kiedy Komisja Europejska środki z KPO odblokuje, co będzie możliwe po spełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych. Widać tu, jak wielka polityka przekłada się na jakość życia mieszkańców małych miast. Na pieniądze trzeba więc czekać.

Nowa komunikacja od stycznia

Kiedy wreszcie Pleszew je otrzyma, przyjdzie odczekać kolejnych 9 miesięcy na dostawę autobusów. Docelowo obsłużą one wszystkie linie w MiG Pleszew i jedną do Dobrzycy. Brak nowych autobusów nie hamuje jednak nowej organizacji komunikacji publicznej w MiG Pleszew od 2024 roku. Przy czym nowy przewoźnik będzie mieć autobusy klasy Euro 6. Jeśli chodzi o nowe autobusy, które miasto zakupi z pomocą pieniędzy z KPO, zostaną one wydzierżawione firmie, która będzie świadczyć usługi przewozowe. Może to być realne może w roku 2025.

Czytaj:Pleszew będzie mieć wspólną komunikacje z Dobrzycą

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska