Czego życzymy miastu z okazji 740. urodzin? Księga Życzeń czeka!

Avatar photoIrena Kuczyńska4 marca 20233min
5-ksiega.jpg
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew została wystawiona Księga Życzeń na 740. urodziny miasta Pleszewa.

 

Zostanie ona zdigitalizowana a potem przekazana władzom Pleszewa – mówi dyrektorka biblioteki Zuzanna Musielak – Rybak i zaprasza pleszewian ale nie tylko, do wpisywania życzeń.

Księga życzeń
Civitas Plessow
Księga Życzeń 740 lat Pleszewa

Gruba księga, w niebieskiej okładce, jest wyłożona w holu biblioteki na stoliku, przy którym ustawiono fotelik. Można spokojnie usiąść, pomyśleć i wpisać życzenia dla Pleszewa, który w tym roku obchodzi 740. urodziny. Chociaż wiele wskazuje na to, że Pleszew miastem był już wcześniej, jednak w dokumentach jako civitass czyli miasto, zaistniał dopiero w roku 1283, kiedy to ówczesny książę wielkopolski, później król Polski Przemysł II, odnotował nazwę civitass Plessow w kaliskim dokumencie sądowym.

Civitass Plessow po raz pierwszy 2 października 1283 roku

Księga Życzeń

Okrągłą datę miasto postanowiło uczcić m.in. nowym sztandarem, uroczystą sesją Rady Miejskiej. Zaprosiło też pleszewian ale też organizacje, stowarzyszenia, które w tym roku obchodzą swoje jubileusze, do włączenia się we wspólne świętowanie. Wracając do Jubileuszowej Księgi Życzeń z okazji 40. urodzin miasta Pleszewa, jest ona inicjatywą biblioteki. Zostanie jako pamiątka dla przyszłych pokoleń pleszewian, którzy będą ze wzruszeniem czytać odręczne wpisy przodków, także w wersji elektronicznej, bo księga będzie zdigitalizowana. Tak jak my z atencją i wzruszeniem czytamy czasem stare telegramy ślubne, kartki imieninowe czy kroniki.

Czytaj: Nowy sztandar na 740 lecie Pleszewa

Świętujmy razem 740. urodziny miasta Pleszewa


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska