Dąb z in vitro posadzono w parku w Dobrzycy. Jest klonem dębu Józefa Wybickiego z Będomina

Avatar photoIrena Kuczyńska20 maja 20224min
7EBDE3FF-A998-4F5A-8B89-4FA6088C3617.jpeg
W Zespole Pałacowo - Parkowym w Dobrzycy posadzono klon Dębu Józefa Wybickiego - twórcy Mazurka Dąbrowskiego. Drzewo ma upamiętniać związki Autora hymnu narodowego z dobrzycką rezydencją.
Klon dębu z matczynego drzewa w Będominie, gdzie się urodził Wybicki, udało się wyhodować w Instytut Dendrologii PAN w Kórniku wykorzystując kultury in vitro. Mamy zatem w Dobrzycy dąb z in vitro.
Kopia dębu Wybickiego w Dobrzycy

Badaniami kieruje prof. Paweł Chmielarz i to on osobiście dąb w parku sadził. Niezwykłość drzewka polega na tym, że jest ono idealną kopią genetyczną dębu Wybickiego, który w jego rodzinnym Będominie rośnie od 500 prawie lat.

tablica przy dębie Wybickiego
In vitro i kriokonserwacja

Sklonowanie dębu odbyło się w ramach programu mającego na celu zachowania zasobów genowych najcenniejszych drzew w Polsce. Jest to procedura bardzo trudna, nie zawsze kończąca się sukcesem.Badania finansowane przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie w ramach projektu: „Zachowanie zasobów genowych zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce, poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację”.

Dąb z in vitro – w tle stary dobrzycki dąb
Młode ze starymi genami

Wiek genetyczny drzewka  posadzonego w tych dniach w dobrzyckim parku, szacuje się na 500 lat. Znaczy to, że  jest ono w wieku drzewa macierzystego. I już kwitnie, mimo iż zwykłe dęby zakwitają dopiero w wieku dojrzałym czyli mając 20 – 30 lat podkreśla Kinga Jaroszewska-Bałwas – animator kultury w  Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Drzewo z in vitro kwitnie

Wybicki mieszkał w Dobrzycy

Dąb z in vitro ma upamiętniać związki Józefa Wybickiego  z Dobrzycą. Autor hymnu poślubił kuzynkę właściciela Dobrzycy Augustyna Gorzeńskiego. W latach 80. XVIII wieku, kiedy Gorzeński robił karierę polityczną w Warszawie, Wybicki zarządzał jego majątkiem w Dobrzycy. Był też ojcem chrzestnym wielu młodych dobrzyczan, czego dowodzą wpisy w parafialnych księgach.

O Augustynie Gorzeńskim, który uchwalał Konstytucję 3 Maja piszę TUTAJ

O związkach Józefa Wybickiego z Dobrzycą – zwłaszcza z gen. Augustynem Gorzeńskim piszę TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska