Drgnienia lutni w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska5 stycznia 20233min
image004.jpg
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wchodzi w nowy rok koncertowo. 8 stycznia 2023 roku w murach dobrzyckiego pałacu zagości muzyka baroku.

 

Koncert „Drgnienia lutni” będzie połączony z promocją katalogu wystawy czasowej dobrzyckiego muzeum ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’.

Drgnienia lutni

Koncert muzyki barokowej „Drgnienia lutni”rozpocznie się o godzinie 16:30.  Kompozycje słynnego barokowego lutnisty Sylviusa Leopolda Weissa, wykona Stefan Jasiniefta, artysta pochodzący z Białorusi, aktualnie studiujący na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego specjalnością jest gra na lutni oraz gitarze, w wersji klasycznej oraz barokowej – podkreśla Kinga Jaroszewska – Bałwas – animator kultury w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Wracając do Sylviusa Leopolda Weissa, był on jednym z najwybitniejszych kompozytorów doby baroku,  nadwornym muzykiem rodziny Sobieskich, związanym też z dworem króla Augusta II Mocnego.

Promocja katalogu wystawy

Koncertowi „Drgnienia lutni” będzie towarzyszyć  promocja katalogu wystawy czasowej dobrzyckiego muzeum ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’. Katalog zawiera historię wojny polsko – rosyjskiej 1830/31 od przyczyn począwszy na Wielkiej Emigracji kończąc. Znajdziemy w nim informacje o powstańcach – zarówno tych utytułowanych jak i szeregowych żołnierzy.

Wystawa w Muzeum Ziemiaństwa

Czytaj :Powstańcze pamiątki w Muzeum Ziemiaństwa

Nie zabraknie również wątków regionalnych, związanych z udziałem Wielkopolan w powstaniu, w tym związków powstania listopadowego z właścicielami Dobrzycy.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska