Eksperymentuj w Jedynce z Centrum Nauki Kopernik

Irena Kuczyńska8 sierpnia 20223min
Wirujące krzesła, człowiek układanka, twierdzenie Pitagorasa do ułożenia z landrynek, szyfry, łamigłówki, film z kartki papieru - a wszystko to w Naukobusie z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który na dwa dni przyjeżdża do Pleszewa z  mobilną i interaktywną wystawą  pod nazwą "Eksperymentuj".
MOPI8940.jpg

 

Naukobus będzie stacjonować w czwartek i piątek w Zespole Szkół Publicznych w Pleszewie.  Młodzi ludzie, którzy wystawę odwiedzą, będą mieli szansę zabawić się w odkrywców, skorzystać z interaktywnych eksponatów, eksperymentować z edukatorami Centrum Nauki Kopernik, zadawać pytania i odkrywać zjawiska przyrodnicze.

Człowiek – układanka

Siadając na wirującym krześle, doświadczą, jak  w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Sprawdzą, jak można  utrzymać w powietrzu piłkę plażową. Jednym z ulubionych eksponatów odwiedzających wystawę jest „człowiek-układanka”.  Wiele emocji  budzi próba umieszczenia organów wewnętrznych we właściwych miejscach – podkreśla Agnieszka Szóstek z Działu Promocji i Komunikacji Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Naukobus w Pleszewie
Pitagoras i landrynki

Dla odwiedzających wystawę przygotowano „Poradnik młodego naukowca”, który zawiera propozycje doświadczeń do samodzielnego eksperymentowania  w domu, z użyciem tego, co się ma pod ręką.  Nawet za pomocą zwykłych landrynek można stworzyć pomoc, która zobrazuje Twierdzenie Pitagorasa.

Naukobus w Pleszewie

Wystawa “Eksperymentuj!” to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do  mieszkańców mniejszych miejscowości.

Naukobus z Centrum Nauki Kopernik zjedzie do Pleszewa

Czytaj też: Wakacje z questami w powiecie pleszewskim

Foto: Piotr Molędzki/Centrum Nauki Kopernik.