W 740 – letnich dziejach miasta Pleszewa – księżnę Annę, zwaną też Pleszewską, wyszperała regionalistka, blogerka, dziennikarka Irena Kuczyńska
Kościół i szpital
Anna z Tęczyńskich – Raciborska – Kościelecka ( 1488, zm. między 1550 a 1552) – właścicielka Pleszewa i klucza pleszewskiego, była jedną z największych posiadaczek ziemskich w Wielkopolsce w I połowie XVI wieku. Miasto zawdzięcza jej budowę kościoła św. Ducha ze szpitalem dla ubogich i stworzenie fundacji na jego utrzymanie, którą potwierdził król Zygmunt Stary.
Historia kościółka św. Ducha w Pleszewie
Kaplica św. Anny
Jako patronka kościoła farnego pobudowała i uposażyła kaplicę św. Anny. Kościół spłonął w 1854 roku. Anna mieszkała na Zamku a pochowano ją prawdopodobnie w farze. Kaplica nie przetrzymała licznych pożarów kościoła. Z prawej strony kościoła – obok ołtarza głównego został ołtarz św. Anny z obrazem św. Anny Samotrzeciej (z córką – Matką Boską i wnukiem Jezusem.
Pani Pleszewska czyli Anna z Tenczyńskich – Raciborska
Ławka i spacer
Panie z Klubu Kobiet Ławka nr 4 postanowiły upamiętnić księżnę Annę. Z okazji jej imienin – 26 lipca o godz. 17.00 odsłonią ławkę w miejscu, gdzie był kościółek św. Ducha.
Potem wyruszą na spacer do fary, nawiedzić kaplicę św. Anny, zatrzymają się w okolicach parku, gdzie na Zamku księżna mieszkała do śmierci.
Etiuda, koncert i film
Kolejne wydarzenia rozpoczną się o 18.30 w Zajezdni Kultury – panie z Fundacji im. J. Woykowskiej wygłoszą prelekcję „Dlaczego jest nam potrzebna herstoria?”.
Herstoria (ang. herstory) – historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet. Pojęcie herstory zostało ukute w angielszczyźnie w latach 70. XX wieku w ramach feminizmu drugiej fali jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju męskiego his („jego”) i angielskiego terminu history („historia”). Zaimek his został zastąpiony zaimkiem osobowym rodzaju żeńskiego her („jej”)[1].
O 19.45 Teatr Prawie Wielki wystawi etiudę teatralną „Duchy, damy i panny na imieninach u Anny”. O 20.00 Koncert Katarzyny Zawady „Dwie Anny” (Anna German i Anna Jantar”). Na finał ok. 21.30 – projekcja filmu „W gorsecie” reż. Marie Kreutzer.
O filmie, w którym zburzony jest mit SISi : TUTAJ
Anki Pleszewianki
Anna to imię żeńskie pochodzące z języka hebrajskiego od słowa channah (wdzięk, łaska). Imię Anna oznacza kobietę miłą, łagodną i przyjemną. Jest najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce. Nosi je aż 1 053 032 Polek (dane Ministerstwa Cyfryzacji)
Anna to kobieta zaangażowana w sprawy rodzinne bardziej niż towarzyskie czy zawodowe. Lubi wygodne i spokojne życie, dlatego na męża poszukuje mężczyzny z zasobnym portfelem lub perspektywami. Oprócz tego musi go cechować stoicka cierpliwość. Anna jest wrażliwa, energiczna i pomysłowa, przy tym ma chłonny i błyskotliwy umysł. Niestety uważa, iż posiada monopol na rację – potrafi do tego rozkazywać i wymuszać posłuszeństwo. Dobrze radzi sobie w życiu zawodowym i kształci się na wybitną specjalistkę, która zdobywa pieniądze i sławę. Pogoda ducha i wewnętrzne ciepło sprawiają, iż każdy chętnie przebywa w jej towarzystwie. Nikogo też nie urazi, jest bowiem delikatna i taktowna. Więcej: TUTAJ
Imię Anna jest też najpopularniejsze w MiG Pleszew. Nosi je 612 pań czyli co 23. mieszkanka Pleszewa lub którejś z podpleszewskich wsi.
Najbardziej znane w Pleszewie Anny – osoby publiczne, których dane można znaleźć w internecie:
1. Anna Bogacz – kierownik biura promocji UMiG Pleszew
2. Anna Śledzianowska – dyrektorka Publicznego Przedszkola „Słoneczne” w Pleszewie
3. Anna Konieczna – wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Pleszewie
4. Anna Ciesiółka – bibliotekarka w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew
5. Anna Kostka – nauczycielka j. angielskiego w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym i w ZSP nr 1
6. Anna Skibinska – kierownik wydziału gospodarki komunalnej UMiG Pleszew
7. Anna Wiszniewska – lekarka – okulistka
8. Anna Wujs – emerytowana dyrektorka przedszkola
9. Anna Waliszewska – emerytowana dyrektorka przedszkola „Misia Uszatka”
10. Ania Plucińska – podróżniczka Ania podbija Azję
11. Ania Chmielewska – podróżniczka Ani Chmielewskiej podróż do Indii
12. Anna Kwiecińska zd. Pyszkowska
…………
W historii Pleszewa były obecne silne kobiety, wśród nich bohaterka tego artykułu Anna z Tenczyńskich księżna Raciborska ale też Anna z Czekanowskich Suchocka – aptekarzowa – babcia Hanny Suchockiej.