Czy spółki narzucają samorządom warianty przebiegu tras Kolei Dużej Prędkości?

Irena Kuczyńska22 września 20224min
W powiecie pleszewskim rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie planowanej budowy linii Kolei Dużych Prędkości: Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań. Jeden z wariantów oznacza przecięcie miasta Pleszewa linią kolejową, co spowoduje wyburzenia m.in. niedawno zbudowanej Zajezdni Kultury.
306269487_522098759916338_5295219150093125319_n-1280x802.jpg

 

Zdaniem burmistrza Pleszewa KDP nie wnosi niczego do rozwoju miasta i gminy Pleszew. Arkadiusz Ptak zachęca pleszewian do udziału w konsultacjach, które odbędą się w czwartek – dzisiaj o 19.30 w hali sportowej przy Trójce.

Bez przystanku w Pleszewie

Budowa linii Kolei Dużych Prędkości ma związek z trwającymi od kilku lat pracami przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego z lotniskiem i siecią linii kolejowych, z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla KDP: do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów, mogących rozwijać prędkość do 160 km/h. Żaden wariant przebiegu trasy nie przewiduje przystanku w Pleszewie.

 

Czytaj też: Linia kolejowa przetnie Pleszew na pół

Warianty niekorzystne dla Pleszewa

Zdaniem burmistrza Arkadiusza Ptaka, na tym etapie, nie do przyjęcia dla władz miasta i gminy Pleszew, jest zaakceptowanie wariantów przebiegu trasy, które spowodują wyburzenia domów, zaburzą lokalne powiązania, zniszczą tkankę społeczną miasta ale też wiosek, które linia ma przecinać.

Burmistrz podkreśla, że dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami spółek CPK i BFF polegają na tym, że “oni mówią ale są zamknięci na jakiekolwiek argumenty drugiej strony”.

Spółki narzucają warianty gminom

W przeciwieństwie do konsultacji ws. przebiegu drogi szybkiego ruchu S-11, gdzie wspólnie wypracowano konsensus. W przypadku przebiegu linii KDP rozmów nie ma, spółki narzucają gminom swoje warianty – tłumaczył radnym Andrzej Jędruszek zastępca burmistrza Pleszewa. W tej sytuacji radni miejscy, podczas nadzwyczajnej sesji, podpisali protest przeciwko wszystkim czterem, narzuconym wariantom przebiegu linii przez MiG Pleszew. Z propozycją takiego protestu wyszła radna Renata Garsztka.

 

Konsultacje

W środę odbyły się konsultacje w sprawie KDP w Dobrzycy. Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw przeciwko wariantowi przebiegu przez gminę. Rada miejska zapowiada podjęcie stosownej uchwały.

CPK – konsultacje w Dobrzycy
CKP – przedstawiciele spółki na konsultacjach w Dobrzycy

W czwartek o godzinie 19.30 w hali przy Trójce, swoje zdanie będą mogli wyrazić pleszewianie. Są oni w temacie, ponieważ burmistrz Arkadiusz Ptak na bieżąco na swoim profilu na FB prezentuje planowany przebieg KDP przez wszystkie miejscowości.