Kolejne wyzwanie sióstr z Broniszewic

Avatar photoIrena Kuczyńska2 września 201913min
Czoło.jpg

Siostry dominikanki z Broniszewic muszą odnowić elewację na pałacu, z którego wyprowadzili się chłopcy. Czas nagli. Potrzeba 350 000 zł.

Rok temu w Broniszewicach został otwarty nowy Dom Chłopaków, który udało się zbudować dzięki tysiącom darczyńców, zainspirowanym przez Siostry Dominikanki.

Relacja z uroczystości, która odbyła się 1 września 2018 roku TUTAJ

Przed siostrami kolejne wyzwanie. Dom, o którym jak mówią, nie miały nawet odwagi myśleć, stoi. Dla wielu jest to jedyny dom, jaki znają, z matkami w długich białych habitach, które robią wszystko aby ich niepełnosprawni synowie mogli mieć to, co mają inne dzieci, żyjące w rodzinach m.in. wakacyjne wyjazdy, lody w kawiarni, modne ubrania, urodzinowe przyjęcia.

Według niektórych „światłych” osób, dzieci niepełnosprawne bezdyskusyjnie powinny być zaopiekowane, rehabilitowane, ale, bo zawsze musi być jakieś ale… nic więcej im się nie należy. Nie mają prawa pójść do fryzjera – stylisty, zjeść w restauracji, spędzić weekendu w hotelu, chodzić w markowych ubraniach… I nie chce mi się śmiać z tych pełnych upokorzenia sloganów. Oni nie są zakonnikami, nie muszą żyć w ubóstwie. I mają prawo do takiego samego funkcjonowania w świecie, przedziwnym świecie jak my wszyscy. Czy w takim razie osoby brzydkie mają prawo korzystać z kina, fryzjera, jeść w restauracji? Piotrusiu, ciocia Tymka kupiła Ci piękne buty NB, bo nie jesteś gorszy od innych przedszkolaków, bo kiedy się uśmiechasz jesteś najpiękniejszym promykiem słońca, bo kiedy przytulasz się do mnie czuję pocałunek samego Boga, bo jesteś naszym pięknem, naszą radością i chcemy aby cały świat Ciebie i Twoich Kolegów z Domu Chłopaków poznał i pokochał! – pisze siostra Tymoteusza.

I trudno się z nią nie zgodzić. Dom, który stworzyły dla 56 chłopaków w wieku od 2,5 do kilkudziesięciu lat, jest pełen miłości. Tu pamięta się o urodzinach, imieninach, prezentach z okazji chrztu św.

A ten dla czterech chłopców zaplanowano na 28 września godz.11.00. Sakrament przyjmie Oskar – 6 lat, Piotruś – 3,5 roku, Mikołaj i Maciek –  2,5 – roczne bliźniaki.

 Chłopcy nie mają rodzin, dlatego ich rodziną jesteśmy my wszyscy – Chłopaki, Siostry, nasi współpracownicy i Wy! Prosimy, pamiętajcie o nich w modlitwie tego dnia.Jeżeli ktoś chciałby Chłopcom sprawić jakąś przyjemność, to bardzo ucieszą się z kolorowej kartki, albo innego drobiazgu.
Dom Chłopaków
Broniszewice 91
63-304 Czermin

W ciągu roku, który minął od otwarcia domu, siostry wyremontowały budynek szkoły,  zagrodę dla  zwierzątek, założyły nową elektrykę, ogrodzenia i przygotowały warsztaty terapii zajęciowej. Kosztowało to 377 000 złotych i te pieniądze zostały zgromadzone dzięki darczyńcom. Dziękujemy z całego serca i modlimy się za Was razem z Chłopakami – pisze siostra Tymoteusza.

Teraz przed dominikankami kolejne wyzwanie. Wykonanie nowej elewacji na starym pałacu.

Pałac to miejsce, w którym dotychczas mieszkali Chłopcy. Gdy okazało się, że już dłużej tam nie mogą przebywać (zabezpieczenia przeciwpożarowe), przenieśliśmy ich do nowego Domu Chłopaków. Pozostał Pałac – który jest zabytkiem, ale na tyle nieważnym i małej klasy, że nie dostaniemy żadnych dotacji na jego remont – pisze siostra Tymka.

Dzięki ofiarności darczyńców  udało się stworzyć w nim strefę dla wolontariuszy, gdzie mogą mieszkać, część aktywności dodatkowych też tam się zmieściła. Jeszcze tylko ta nieszczęsna elewacja. Nieszczęsna, bo kiedy miałyśmy jeszcze nadzieję, że Chłopcy będą mogli mieszkać w Pałacu, wydałyśmy masę pieniędzy na ekspertyzy, badania tynku (skoro zabytek, to robili to specjaliści od zabytków i niestety cena była też odpowiednio wysoka) – wyjaśnia dominikanka.

Jeżeli nie zaczniemy do końca roku prac (przynajmniej zaczniemy, bo to w prawie budowlanym jest najważniejsze), to wszystkie zgody, pozwolenia, badania – tracą swoją ważność. I będziemy musiały płacić za wszystko od początku – dodaje.

Dlatego ośmielamy się poprosić Was o wsparcie w tym etapie – remoncie elewacji Pałacu. Ile to kosztuje? Niestety aż 350.000 zł

A oto dane do tradycyjnego przelewu.
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach
Broniszewice 91
63-304 Czermin
Tytuł wpłaty: Darowizna na Dom Chłopaków

Numer konta:
86 1090 1131 0000 0001 2301 4388
Przelew zagraniczny (konto w złotówkach):
SWIFT WBKPPLPP PL 86109011310000000123014388
Przelew zagraniczny (konto w euro):
SWIFT WBKPPLPP PL 30109011310000000135207811

Można też zapłacić przez internet: KLIKNĄĆ TUTAJ

Czytaj też na stronie RADIO CENTRUM

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska