Krystian Machnik opowie o życiu samosiołów w Czarnobylskiej Strefie Zagrożenia

Irena Kuczyńska15 listopada 20215min
W Muzeum Regionalnym w Pleszewie można oglądać wystawę zdjęć "35 lat po katastrofie w Czarnobylu" autorstwa Krystiana Machnika - założyciela grupy Napromieniowani.pl, organizatora pomocy humanitarnej dla tzw. samosiołów, eksploratora Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia oraz wypraw do elektrowni w Czarnobylu
10-1.jpg
Najnowsza wystawa w pleszewskim muzeum to relacja fotograficzna z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, którą Krystian Machnik odwiedził ponad 100 razy.
Wernisaż wystawy “35 lat po katastrofie w Czarnobylu” foto Muzeum Regionalne

Podczas podróży wykonał kilka tysięcy zdjęć, na pleszewskiej wystawie znalazły się najciekawsze i najbardziej tajemnicze – czytamy na stronie internetowej muzeum, które zachęca pleszewian do zwiedzania wystawy ale też do udziału w spotkaniu z autorem zdjęć Krystianem Machnikiem.
Odbędzie się ono w piątek 19 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym. Obowiązują wejściówki.
Założyciel grupy Napromieniowani.pl, organizator wypraw do Czarnobylskiej Strefy Zagrożenia, na pewno opowie o tym, jak żyją w Strefie Zamkniętej ci, którzy pozostali w swoich domach po wybuchu elektrowni w kwietniu 1986 roku.
Z jego wpisów w social mediach wynika, że na przełomie października i listopada był w Czarnobylu, dokąd dojechał swoim autem z Ostrowa Wlkp.
Krystian Machnik w Czarnobylskiej Strefie Zagrożenia w listopadzie 2021 roku Foto Dominik Garus (Fb)
Podczas tej, 105 wyprawy, przejechał 2480 km. Głównie jeździliśmy po wioskach, w których mieszkają samosioły (czyli ci, którzy pozostali). Rozwoziliśmy produkty, nagrywaliśmy wywiady i rąbaliśmy drewno. Ostatni dzień poświęciliśmy na opuszczone miasto Prypeć oraz elektrownię jądrową. Efekty będzie można niedługo zobaczyć na jednym z popularnych portali internetowych – pisze Krystian Machnik, który w piątek będzie gościł w Pleszewie.