Liryczny Pleszew – grupa poetów z Aldoną Jańczak na czele

Irena Kuczyńska4 lutego 20234min
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew odbyło się pierwsze spotkanie pleszewian piszących wiersze. Inspiratorką powstania nieformalnej grupy "Liryczny Pleszew" jest Aldona Janczak. ,
326572647_2313729322128929_6411143766742858133_n-1280x853.jpg

Inspiratorką powstania nieformalnej grupy “Liryczny Pleszew” jest Aldona Janczak , która od trzech lat publikuje swoje wiersze na profilu “Zachwycona życiem” ale też w różnych grupach poetyckich oraz czasopismach literackich. Wydała też 4 tomiki wierszy, które pleszewianie lubią i czytają.

Aldona Jańczak podpisuje swoje tomiki poezji
Cztery tomiki Aldony

To dzięki Aldonie Jańczak – polonistce, wicedyrektorce SP w Kowalewie, liderce grupy Teatr Prawie Wielki, fani jej bloga “Zachwycona życiem”  odkrywają uroki poezji. Aldona publikuje wiersze codziennie, od jej poetyckiego przesłania można rozpoczynać dzień. Wygrywa konkursy organizowane przez grupy literackie, do tej pory wydała 4 tomiki: “Zachwycona życiem”, “Od każdego wejrzenia”, “Zachwyty zebrane”, “Poziomki i inne przypadki”. Teraz wydawca czeka na kolejny zbiorek. Poetka publikuje też wiersze w czasopiśmie literacko – kulturalnym “Bezkres”

Od lewej: Daniel Bagrowicz, Anna Andersz, Aldona Janczak, Ewa Góralczyk i Zuzanna Musielak – Rybak – dyrektorka biblioteki foto Agawa Pe

Czytaj:Aldony Jańczak wiersze inspirowane życiem

Otworzyła szufladę z wierszami

Poezja w bibliotece

Ponieważ odkryła, że nie jest w Pleszewie jedyną osobą piszącą, postanowiła stworzyć grupę. A że dyrektorka biblioteki Zuzanna Musielak – Rybak pomysł podchwyciła, spotkali się w bibliotece: Anna Andersz, Ewa Góralczyk, Agnieszka Burakowska, Daniel Bagrowicz. Doszły jeszcze dwie osoby z sali – Ewa i Anna, która pisze teksty piosenek. Opowiedzieli o swoich inspiracjach, czytali swoje wiersze. Publiczność była zauroczona klimatem spotkania.

Liryczny Pleszew

Zaplanowano już kolejne – marcowe w okolicy 21 marca, który jest Światowym Dniem Poezji. Powstała grupa “Liryczny Pleszew”, która ma formułę otwartą. W spotkaniu uczestniczyła poetka z Krakowa Beata Zdybał, która wierszem opowiedziała o poszukiwaniu weny.

Czytaj też Teatr Prawie Wielki i jego Pasja na pleszewskim Rynku