Miedzianka Po Drodze coraz bliżej Pleszewa

Avatar photoIrena Kuczyńska31 sierpnia 20227min
301616976_5728003870552769_6165901553170279524_n.jpg
Wędrowny festiwal literacki Miedzianka po Drodze coraz bliżej Pleszewa. Miasto - jako jedyne w regionie - znalazło się na trasie niezwykłego wydarzenia z udziałem pisarzy, poetów, reportażystów, artystów z Filipem Springerem i Mariuszem Szczygłem na czele.

 

Impreza – w przestrzeni dawnego dworca kolejowego, odbędzie się w piątek. Potrwa od godziny15.00 do 22.30. Festiwal organizuje  Fundacja Instytut Reportażu  w Warszawie.

Zaczęło się od Springera
 Jednym z inicjatorów wędrownego literackiego festiwalu jest Filip Springer –  reportażysta i publicysta  – autor książki  „Miedzianka – historia znikania”, w której odkrywa on historię miasta na Dolnym Śląsku, które zniknęło i to za sprawą  nieprzemyślanych działań człowieka.
Czytaj: Pleszewianie w Miedziance – miasteczku, które zapadło się pod ziemię
Springer był w Pleszewie na spotkaniu autorskim w  bibliotece, gdzie zachwycił się m.in. kolejką, którą dojechał ze stacji Pleszew w Kowalewie. Pewnie dlatego zaproponował władzom Pleszewa udział miasteczka w literackim festiwalu.
Czytaj: Festiwal Miedzianka Po Drodze zagości w Pleszewie
Spotkanie z Kulturą na wyjeździe
Ideą Miedzianki Po Drodze jest poznawanie Polski i opowiedzenie o niej innym w mediach społecznościowych ale też możliwość spotkania i porozmawiania z ludźmi tworzącymi kulturę przez duże K. Trasa liczy 700 km, Pleszew jest przystankiem przedostatnim. Festiwal wystartował w Gliwicach, po czym trasa wiodła przez Racibórz, Nysę do Opola i dalej przez Złoty Stok do Pleszewa, by w sobotę zakończyć się Sierosławiu w gm. Tarnowo Podgórne.
Z pisarzem, poetą, muzykiem
Bogaty program przewiduje m.in. rozmowy o literaturze, koncerty, teatr improwizowany, wspólne czytanie fragmentów ulubionych utworów w plenerze, projekcję filmu „Tożsamość’ i spotkanie z reżyserem Konradem Królikowskim w Zajezdni Kultury
Miedzianka Po Drodze w Pleszewie
Miedzianka po Drodze to możliwość osobistego kontaktu m.in. z Filipem Springerem, Mariuszem Szczygłem, poetką Ingą Iwasiów, Julią Fiedorczuk, pisarką Sylwią Chutnik, Kazimierą Szczuką, Michałem Zygmuntem – twórcą muzyki i łowcą dźwięków rzeki Odry, reportażystą Witoldem Szabłowskim.  Będzie też Kino Letnie Deloitte, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, akcja preformatywna „Kredą w mur” Agaty Knajdek.
Zuzanna Musielak – Rybak – dyrektor biblioteki, w której gościć będzie festiwal Miedzianka Po Drodze
Miasto kultury i miłości do kolejki

Pokażmy w piątek światu, że Kompaktowy Pleszew to nie tylko  fajne wielkopolskie miasteczko, ale że żyją tu ludzie zainteresowani kulturą, literaturą i ekologią. Warto przypomnieć, że elementem festiwalu odbywającego się w przestrzeniach dawnego dworca kolejowego  będzie pierwszy rajd trasą kolejki wąskotorowej, która kursowała z Krotoszyna do Pleszewa a po roku 1945 – także z Pleszewa do Broniszewic.

Więcej: Pierwszy rajd pieszy trasą kolejki wąskotorowej
e

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska