Festiwal Miedzianka Po Drodze zagości w Pleszewie

Irena Kuczyńska22 czerwca 202211min
Pleszew znajdzie się na trasie Festiwalu Miedzianka Po Drodze.  Organizuje go grupa entuzjastów miasta na Dolnym Śląsku, które zniknęło, a które odkrył reportażysta i publicysta Filip Springer - autor książki  "Miedzianka - historia znikania".  
289319867_1717708998596456_2300921583327384795_n.jpg

Wydarzenie festiwalowo – literackie Miedzianka Po Drodze będzie miało wysoki poziom artystyczny i prestiż. Będzie okazją  do promocji miasta Pleszewa, do którego zjadą osoby zafiksowane na punkcie Miedzianki.

Miasto, które zniknęło

Miedzianka  to dawny ośrodek górnictwa.  W latach 1945 – 54 w miejscowej kopalni wydobyto 600 ton rudy uranu w całości odesłanej do Związku Radzieckiego. Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znacznych szkód górniczych. Dziś po pięknym dolnośląskim miasteczku z 700 – letnią tradycją zostało kilka domów.

Miedzianka przed 1945 rokiem

Miedziankę odkrył i opisał Filip Springer. Na festiwal Miedzianka Fest przyjeżdżali fani historii miasteczka.

“Miedzianka. Historia znikania” Filip Springer
Pleszewianie w Miedziance – miasteczku, które zapadło się pod ziemię
 Miedzianka jedzie w Polskę

Teraz ma być odwrotnie. Festiwal przerósł Miedziankę. To Miedzianka jedzie w Polskę. W dniach od 26 sierpnia do 3 września w kilku polskich miastach m.in. Gliwicach, Nysie, Raciborzu, odbywać się będą pikniki z udziałem ludzi pióra m.in. Mariusz Szczygła, Wojciecha  Bonowicza, Andy Rottenberg.

Anda Rottenberg
Miedzianka po Drodze w Gliwicach

W programie są koncerty, widowiska dla dorosłych i dla dzieci. Na trasie Miedzianki Po Drodze znalazł się też Pleszew, którym zachwycił się Filip Springer w listopadzie podczas spotkania autorskiego.

Filip Springer w Pleszewie z Zuzanną Musielak – Rybak
Filip Springer w Pleszewie
Miedzianka w Pleszewie

W piątek 2 września zjadą do Pleszewa osoby zafiksowane na puncie Miedzianki. Przez cały dzień Pleszew będzie obecny w mediach, co jest wartością dodaną do imprezy.

Festiwal będzie podróżą. Tę podróż będziecie mogli odbywać z nami. Będziemy opowiadać ją w internetowych relacjach Dyba&Lach oraz załogi Szczygieł/Nogaś/Szot. Będzie się działo!  Wszystkie festiwalowe spotkania autorskie będą transmitowane na żywo – zapewniają organizatorzy na profilu Miedzianka Po Drodze

Promocja Pleszewa

Festiwal Miedzianka Po Drodze wspiera burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak. Mówi, że jest to kolejna oferta kulturalna skierowana do mieszkańców miasta i gminy. Wykracza ona poza Pleszew, bo Miedzianka jest znana w całej Polsce. Impreza odbywać się będzie w przestrzeni Zajezdni Kultury i Bibliotece Publicznej MiG Pleszew.   Kilka dni temu Filip Springer był w Pleszewie na rekonesansie. W rozmowach uczestniczył burmistrz oraz dyrektorka  biblioteki Zuzanna Musielak – Rybak.

Filip Springer w Pleszewie
Rekonesans w Pleszewie

W realizacji  wrażliwej na ekologiczne i społeczne wyzwania formy festiwalu pomaga  Fundacja Deloitte Polska  Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Hasło festiwalu brzmi: "literatura niepraktyczna"
Opowiedzieć kawałek Polski

Mimo, że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu – podkreślają organizatorzy. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach. Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski.

Miedzianka po Drodze
Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska tłumaczą organizatorzy