Nawałnica zdewastowała zabytkowy park w Żegocinie, który dzierżawią od gminy właściciele pałacu

Avatar photoIrena Kuczyńska12 lipca 20249min
450275362_841700834548221_5612902851175046322_n-1280x850.jpg
Wichura, która przeszła nad powiatem pleszewskim spowodowała wiele szkód w zabytkowym parku w Żegocinie. Powyrywała z korzeniami stare drzewa, połamała gałęzie. Właściciele pałacu, którzy dzierżawią park od gminy, czekają na decyzję konserwatora o możliwości posprzątania parku. Wiedzą, że kosztów sprzątania, Fundacja Pałac Żegocin sama nie udźwignie. A porządkować park trzeba pod projekt rewitalizacji.
 Na własne oczy

Tego dnia prezes Fundacji Pałac Żegocin – Zbigniew Szymonek był w Żegocinie. Z samochodu obserwował szaleństwa żywiołu. Dwa lata pracy nad porządkowaniem dzierżawionego od gminy parku poszły na marne. Trzy lata temu Ilona i Zbigniew Szymonkowie zachwycili się żegocińskim pałacem i postanowili go kupić. Mieli też pomysł na jego zagospodarowanie. Wkrótce od gminy Czermin wydzierżawili park otaczający pałac.

Pałac w Żegocinie wybrał sobie właścicieli

Jest koncepcja

W ubiegłym roku Fundacja Pałac Żegocin – historia i przyszłość, którą małżonkowie utworzyli, zleciła opracowanie koncepcji zagospodarowania parku na podobieństwo tego sprzed 100 lat. Kosztowało to ich 40 000 zł. Przy okazji były robione badania drzew.  Projekt parku ma być zbliżony do tego, który otaczał pałac w czasach Teofili z Woronieckich i Józefa Chłapowskich.

PARK powstał w połowie XIX w. Obecnie zajmuje obszar 4,80 ha. Na początku XX w. został prawdopodobnie przekształcony. Za czasów Chłapowskich przed dworem rosły potężne platany, wokół dworu znajdował się 5-hektarowy park, stykający się z warzywnikiem i sadem. Posiada 3 bramy wjazdowe. Od głównej bramy prowadzi dojazd do dworu, mijający resztki owalnego gazonu. W zachodniej części parku znajduje się pagórek widokowy, mały staw z zarysem dawnej alejki. Przy obrzeżu wschodnim zachowała się aleja grabowa – czytamy na stronie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Koncepcja zagospodarowania parku w Żegocinie

Potrzebna zgoda konserwatora

Lipcowa nawałnica stary drzewostan zniszczyła. Na posprzątanie parku właściciele muszą mieć decyzję konserwatora zabytków. Chodzi o to, żeby porządkować park pod opracowany projekt rewitalizacji. Szymonkowie zdają sobie sprawę z tego, że Fundacja nie jest w stanie udźwignąć kosztów porządkowania parku, który dzierżawi od gminy Czermin.

Liczą na pomoc gminy

Liczą oni na wsparcie finansowe ze środków, które gmina ma ujęte w strategi rozwoju z przeznaczeniem na park w Żegocinie w zakresie bieżącego utrzymania, zgodnie z umową dzierżawy. Właściciele pałacu mają świadomość, że domy, z których wichura zerwała dachy, są dużo ważniejsze od drzew w parku. Wiedzą też, że bez pomocy gminy sobie nie poradzą.

 

Będzie piknik charytatywny

 Zwłaszcza, że na sprzątanie mają kilka tygodni, bo 7 września odbywać się będzie w parku Piknik Charytatywny dla Olusia z udziałem trzech fundacji: Fundacji „Warto Żyć Dla Kogoś”, Bread of Life i Pałac Żegocin.

Pałac Żegocin żyje

W ciągu trzech lat właściciele pałacu zdołali bardzo dużo zrobić w samym pałacu i w parku. Ale też stworzyli miejscówkę, w której odbywały się ciekawe wydarzenia kulturalne – odbywały się tu wernisaże, wystawy, koncerty, pokazy, występował i fotografował się Teatr Prawie Wielki z Kowalewa. Był dzień otwarty, podczas którego każdy mógł do pałacu zajrzeć i podzielić się wspomnieniami. Szymonkowie nawiązują też kontakty z potomkami osób, które gościły tu w czasach Teofilii Chłapowskiej. Dbają o genius loci tego niezwykłego miejsca.

W tych linkach przeczytacie o tym, co się działo w Pałacu Żegocin,  odkąd  zmienił właścicieli

Drugie życie Żegocina

Ruszają remonty pałacu w Żegocinie – jest zgoda konserwatora

Powitanie jesieni w pałacu w Żegocinie

Pałac Żegocin pełen obrazów, muzyki, teatru, piosenki i życzliwości

Wiosennie przy pałacu w Żegocinie

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska