Odszedł Romuald Bartosik – mecenas kultury, długoletni właściciel kawiarni „Muzealna” w Gołuchowie”

Avatar photoIrena Kuczyńska7 lipca 20234min
358608578_722017009933692_5864525040506857717_n-1280x960.jpg
Zmarł Romuald Bartosik - mecenas kultury, organizator plenerów malarskich, koncertów - dobry duch Gołuchowa - właściciel kawiarni "Muzealna".

 

Pogrzeb właściciela kultowej kawiarni, gdzie spotykali się artyści, politycy i ludzie kochający Gołuchów, gdzie kultywowana jest pamięć o Czartoryskich – mecenasach kultury sprzed 100 lat, odbędzie się w poniedziałek na cmentarzu komunalnym w Kaliszu

Z politykami, artystami kawa w „Muzealnej”

Informacja o śmierci Romualda Bartosika pogrążyła w smutku jego przyjaciół, znajomych a miał ich wielu, bo był człowiekiem z sercem na dłoni. Ściągał do Gołuchowa nie tylko miłośników spacerów po parku czy zwiedzających muzea. U Romka była możliwość spotkania i picia kawy przy jednym stole z aktorami, politykami, artystami. Ci ostatni zjeżdżali tu na plenery malarskie, rzeźbiarskie, których on był mecenasem.

Sponsor i mecenas

To w „Muzealnej” toczyły się nocne Polaków rozmowy o muzyce i sztuce po koncertach Festiwalu Chanterelle. Przez wiele lat Romuald Bartosik sponsorował gołuchowskie finały WOŚP. Sponsorował też liczne przedsięwzięcia „Gazety Pleszewskiej”. To dzięki niemu, byłej dyrektor Zamku Danucie Marek i długoletniemu dyrektorowi OKL -u Benedyktowi Roźmiarkowi, mogliśmy uczestniczyć w pierwszych Nocach Muzeów i czuć się uczestnikami kulturalnego przedsięwzięcia na miarę Europy.

Romuald Bartosik i Dan uta Marek długoletnia kustosz Zamku Czartoryskich w Gołuchowie
Romuald Bartosik na WOŚP w Gołuchowie
Chanterelle Festiwal – od lewej Marek Zdunek wójt Gołuchowa, Danuta Marek – kustosz Zamku Czartoryskich, Romuald Bartosik – właściciel kawiarni „Muzealna”
Odszedł dobry duch Gołuchowa
„Muzealna” przeszła do historii
„Muzealna” przeszła do historii

Jesienią 2022 roku musiał on zamknąć swoją  kawiarnię. Wraz z odejściem Romana Bartosika kończy się epoka – odszedł ostatni dobry duch naszej miejscowości – mówi się w Gołuchowie, gdzie Romek dokładał się, z własnej kieszeni, do wielu przedsięwzięć, zwłaszcza kulturalnych. Przyjaciele pożegnają Romana Bartosika w poniedziałek w Kaliszu, gdzie o 10.30 rozpocznie się pogrzeb na cmentarzu komunalnym.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska