Ogródki z dotacją

Irena Kuczyńska14 maja 20203min
ROD-im.-ks.-Niesiołowskiego-w-Pleszewie.jpg

Pięć Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Pleszewa otrzymało dotacje od samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ogrody wnioskowały o pieniądze na inwestycje m.in. ogrodzenia, utwardzenie alejek, rozbudowę wodociągów. Każdy z pięciu ogrodów otrzymał 17 200 złotych.

Wszystkie ogrody czyli  ROD im. 1000 – lecia Państwa Polskiego, ROD im. ks. prałata K. Niesiołowskiego, ROD im. Powstańców Wielkopolskich, ROD im. Powstańców Pleszewskich, ROD  Kalina otrzymały tę samą kwotę a wnioskowały o kwoty różne. Teraz będą robić na działkach  tyle, na ile pieniędzy wystarczy. Do dotacji wojewódzkiej muszą też dodać wkład własny. Najstarszy ROD im. ks. Kazimierza Niesiołowskiego wnioskował o 30 000 zł na utwardzenie alejki w dwóch sektorach. Ponieważ dotacja jest mniejsza, prawdopodobnie w tym roku utwardzimy tyle, na ile wystarczy – mówi prezes Jan Masztalerz.
Dodaje, że w tym roku najstarszy pleszewski ogród załapuje się też na  5000 zł  dotacji z UMiG Pleszew, więc będzie na wkład własny, jeśli nie uda się pozyskać go dodatkowo.
W sumie ROD-y w Pleszewie otrzymały 87 000 złotych a wnioskowały do samorządu województwa wielkopolskiego o  kwotę dwa razy wyższą.  Ale dobre i to, wszak czasy są ciężkie – podkreśla z wyrozumieniem prezes Jan Masztalerz. W sumie na wszystkie ROD-y w Wielkopolsce rozdysponowano 2 000 000 złotych.
To pierwszy taki program wsparcia ogródków działkowych. Tegoroczne lato na pewno spędzać na nich będzie więcej osób niż wcześniej – podkreśla wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.