Partnerstwo po 20 latach

Avatar photoIrena Kuczyńska4 marca 20202min
DSC09085-Panorama-800.jpg

Wiele wskazuje na to, że Miasto i Gmina Dobrzyca podpisze porozumienie o współpracy z gminą Rastede w powiecie Ammerland w Dolnej Saksonii, który od 20 lat jest partnerem Powiatu Pleszewskiego.

Do tej pory z gminami tamtejszego powiatu porozumienie podpisało 5 gmin, Dobrzyca jest ostatnia. Czekała 20 lat.

Kontakty z powiatem Ammerland rozpoczęły się od gminy Gizałki, która jeszcze przed powstaniem Powiatu Pleszewskiego podpisała umowę o partnerstwie i współpracy z Gminą Apen. W 2000 roku pierwszy pleszewski starosta Edward Kubisz podpisał umowę o współpracy z landratem landu Ammerland Jorgiem Bensbergiem. Wtedy też zapadła wstępna decyzja o kontaktach pomiędzy gminami. I tak Gołuchów nawiązał współpracę z Bad Zwischenahn, Czermin z Edewecht, Chocz z Wiefelstede, Pleszew z miastem Westerstede. Nie doszło do podpisania porozumienia Dobrzycy z gminą Rastede.
Jak mówi aktualny burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, wtedy problem z tym mieli Niemcy. Teraz, po wyborach, coś się zmieniło, bo przedstawiciele Rastede wystosowali do władz Dobrzycy pismo, w którym oferują chęć współpracy. W maju burmistrz Dobrzycy i przewodniczący Witalis Półrolniczak, będą w delegacji powiatu pleszewskiego, która pojedzie do Ammerland na obchody 20 – lecia partnerstwa, podczas których zaproszą władze Rastede na Dni Dobrzycy, co może być dobrym początkiem współpracy – powiedział radiu Centrum burmistrz Dobrzycy.

Foto Przemysław Glinkowski

Radio CentrumPartnerstwo


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska