W pierwszym koncercie w nowej Sali Koncertowej w Pleszewie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara. I to oni przejdą do historii najnowszego obiektu w mieście.
Salę Koncertową mamy w Pleszewie od 14 grudnia 2018 roku. W uroczystym otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście. RELACJA Z OTWARCIA
Dlatego dyrektor Sławomir Moch postanowił zaprosić pleszewian do zwiedzania obiektu ale też do wysłuchania koncertu w Sali, w której zainstalowano nagłośnienie najwyższej jakości.
Koncertować mieli uczniowie. I tak było. W ostatni piątek już od 10.00 drzwi Sali Koncertowej były otwarte. Goście wchodzili i od samych drzwi mieli w oczach zdumienie.
Obszerny hall z widokiem na teren zielony. Z lewej wejście do starego budynku szkoły, zbudowanego jeszcze w czasach pruskich jako willa dla inspektora oświaty.Historia budynku TUTAJ
Z prawej strony wejście do nowej Sali. Przed godziną 11.00 wszystkie miejsca były zajęte. Kilka osób stało. Usiadłyśmy z koleżanką na dostawkach.
Zaczął się koncert. Wszystko tak jak na prawdziwym koncercie. Prowadząca – Daria Jezierska – Ratajczak zapowiadała poszczególne występy wzbogacone historią kolęd. Odświętne stroje młodych artystów, światła, efekty akustyczne. Potem okazało się, że za pulpitem akustyka stał dyrektor szkoły Sławomir Moch.
Historyczny koncert zainaugurował zespół akordeonowy, który wystąpił z flecistką Katarzyną Pilarską. Na akordeonach grali: Marceli Janiszewski, Jeremi Marciniszko, Stanisław Marciniszko, Karol Misiorek. Młodych artystów przygotował Mirosław Skórzybót. Wybrzmiała – znana w całym świecie kolęda „Cicha Noc” oraz polska kolęda „Przybieżeli do Betlejem.
I po raz drugi „Przybieżeli do Betlejem” w wykonaniu duetu: Zofia Stróżyk – śpiewała a Bartosz Działoszyński akompaniował jej na gitarze. Zosia zaśpiewała też kołysankę „ Lulajże Jezuniu”. Duet przygotował Waldemar Hartwig.
Zespół fletów poprzecznych w składzie: Joanna Marciniak, Lena Kuczkowska, Adrianna Klötzel – zachwycił wykonaniem światowego hitu bożonarodzeniowego „ Jingle Bells” oraz kolędy „ Cicha Noc”. Dziewczynki przygotowała Maria Garsztka. Niestety, nie udało się zrobić zdjęcia tej fantastycznej grupy. Chyba, że ktoś z rodziców ma taką fotkę, wtedy dołączymy ją do posta.
Kolejnym był zespół trąbek, gdzie ze swoimi uczniami wystąpił nauczyciel Wojciech Musiał. Grali: Krzysztof Troczyński, Krzysztof Tyburski, Kamil Kasołka, Alex Makowiecki. Zespół wykonał „przybieżeli do Betlejem” a także „Joy to the World”, „Hark!The Herald Angels Sing”.
I przyszedł czas na smyczki. Trio smyczkowemu w składzie: Aleksandra Gmyrek, Maria Krysztofiak, Hanna Adamska towarzyszył chórek – Maja Jaśkiewicz, Agata Paterka, Karina Pelka, Amelia Masłowska. Zespół, który wykonał „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy” przygotowała Renata Pawelec:
Potem na scenie pojawili się gitarzyści. Piotr Królikowski, Gabriela Działoszyńska, Idalia Koch zagrali „Wśród nocnej ciszy”, „ Lulajże Jezuniu”, „ Mizerna Cicha”. Przygotował ich Borys Przetakiewicz.
Na koniec saksofony. Mateusz Bystrzycki, Jan Rudczak, Zofia Janiak, Zofia Taterczyńska, Klaudia zaradna, Wiktoria Martyna zagrali : „ W żłobie leży” i „Cicha Noc”. Przygotował młodych artystów Maciej Sołtysiak
Młodzi artyści zostali nagrodzeni oklaskami. Być może są wśród nich przyszli artyści? Warto dodać, że Państwową Szkołę Muzyczną 1 st. w Pleszewie ukończyli artyści, którzy w maju wystąpili w Koncercie Kameralnym „Pleszewskie korzenie”: Maria Rutkowska, Katarzyna Zawada, Adrian Furmankiewicz, Dagmara Winnowicz , Jakub Pankowiak Szczegóły koncertu „Pleszewskie korzenie” TUTAJ a także wokalista Paulla, która – podobnie jak Maria Rutkowska – wystąpiła na otwarciu Sali Koncertowej.
Po koncercie spacerowano po wszystkich zakamarkach nowej sali a także po zakamarkach starego budynku, gdzie przez wiele lat mieściło się pleszewskie przedszkole.
Wszyscy byli pod wrażeniem odnowionych sal lekcyjnych, instrumentów. A nowy budynek zachwycił nowoczesnością. W pokojach gościnnych i w sali bankietowej są ekrany z podglądem na scenę. W klasach nowe fortepiany.
W foyer kawiarenka, gdzie z myślą o gościach zwiedzających szkołę, ustawiono talerzyki z ciasteczkami i aparaty do parzenia kawy i herbaty.
Najnowsza i największa inwestycja w Pleszewie, na którą prawie 14 000 000 złotych (w tym ter momodernizacja starego budynku) udało się dyrektorowi szkoły pozyskać z ministerstwa kultury i z funduszy unijnych, robi wrażenie i jest powodem do dumy.
W Galerii zdjęcia autorstwa Ireny Kuczyńskiej, Jacka Piotrowskiego oraz Romana Kazimierza Urbaniaka