Pleszew w cieniu swastyki – konferencja i nowa wystawa w Muzeum Regionalnym

Avatar photoIrena Kuczyńska23 września 20248min
konfere.jpg
Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza na IV Regionalną Konferencję Naukową "Pleszew w cieniu swastyki" połączoną z otwarciem okolicznościowej wystawy. Odbędzie się ona w piątek 27 września. Początek o godzinie 11.00

 

Uczestnicy konferencji wysłuchają czterech wystąpień. Janusz Waliszewski – nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie, prezes Towarzystwa Historycznego w Pleszewie, członek Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty przypomni działania 70 pułku piechoty w wojnie obronnej 1939 roku. Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Poznaniu wygłosi wykład pt. „Operacja Tannenberg na Ziemi Pleszewskiej”.

Czytaj:Operacja Tannenberg w Pleszewie

Tomasz Cieślak w czasie konferencji
Janusz Waliszewski

„1945 – koniec Watherlandu” to tytuł wystąpienia prof. Krzysztofa Stryjkowskiego – zastępcy dyrektora  Archiwum Państwowego w Poznaniu, wiceprezesa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, pracownika Zakładu Archiwistyki Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Jako ostatni wystąpi Maciej Grzesiński – historyk, nauczyciel, członek Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty. Opowie on o działalności Pleszewskiej Armii Krajowej.

Podczas konferencji w Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarta wystawa „Pleszew w cieniu swastyki. 85 rocznica wybuchu II wojny światowej”. Do wtorku trzeba potwierdzić swój udział w konferencji – telefonicznie 62 742 83 59 lub meilem : muzeum@pleszew.pl

W sobotę dyrektor Adam Staszak poprowadził w Pleszewie historyczny spacer „Wojennym szlakiem”
Wojennym, a właściwie okupacyjnym szlakiem po miejscach związanych z II wojną światową biegła trasa kolejnego historycznego spaceru po Pleszewie, który odbył się w dzisiejsze, piękne popołudnie. Miejscem zbiórki była ulica Sienkiewicza 21, a więc punkt, w którym przed 85 laty zlokalizowana była siedziba gestapo. Budynek ten był wówczas postrachem dla Polaków. Znajdowały się tam biura gestapo, a w piwnicach więzienie, w którym torturowano aresztowanych, a niekiedy mordowano. Zwłoki zamordowanych grzebano w ogrodzie tuż obok.
Następnie uczestnicy spaceru przemieścili się w kierunku Rynku, aby tam wysłuchać opowieści na temat jedynej publicznej egzekucji, w której życie stracił Wincenty Talaga w 1940 r. oraz okoliczności zniszczenia kamienicy pod numerem 16.
Spacer przebiegał dalej ulicą Kaliską koło miejsca wybuchu czołgu radzieckiego, miejsca znalezienia ciała dra Kołodziejczaka oraz więzienia, w którym przebywali więźniowie skazani na karę więzienia, trzymani w śledztwie, a w jesieni 1939 r. także zakładnicy. Byli też tam Polacy skazani na rozstrzelanie lub wywóz do obozów koncentracyjnych.
Na Rynku, gdzie został stracony Wincenty Talaga
Przystanek przy tablicy upamiętniającej ofiary wybuchu czołgu a potem wraku czołgu w 1945 roku
Spacer został zakończony na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, przy miejscach pochówku osób, które straciły życie w związku z okupacją niemiecką: przy wspólnej mogile ofiar niemieckiego nalotu na Pleszew w dniu 1 września 1939 r., grobie Brunona Nikoleiziga – dowódcy pleszewskiej Armii Krajowej oraz przy wspólnej mogile ofiar terroru niemieckiego, na końcu głównej alei cmentarnej.
Przy grobie ofiar nalotu 1 września 1939 roku
Tekst i foto: K. Rutkowska
Ciekawe:

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska