Pleszewskie liceum zaprasza gości na setne urodziny

Irena Kuczyńska15 marca 20197min
Czolo.jpg

W Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie rozpoczęło się odliczanie dni do jubileuszu 100 – lecia polskiej szkoły.

Zjazd absolwentów odbędzie się w dniach 14 – 15 – 16 czerwca.

Na okoliczność zjazdu przygotowywana jest publikacja “Oni nas uczyli” z biogramami wszystkich nauczycieli z lat 1919 – 2019.

Szkoła gromadzi też materiały do wystawy “100 lat polskiej szkoły w Pleszewie”, która będzie eksponowana w Muzeum Regionalnym w Pleszewie już od majowej Nocy Muzeów czyli 18 maja.

Ale uroczyste otwarcie wystawy dla uczestników Zjazdu Absolwentów zaplanowano na piątek 14 czerwca na godzinę 17.30. Wtedy też odbędzie się promocja wspomnianej wyżej książki.

Dyrektorki: Lilla Deleszkiewicz i Łucja Kasperska  proszą absolwentów liceum o dostarczanie pamiątek: zdjęć, gazetek, dokumentów. I pleszewianie pamiątki dostarczają. Kilka dni temu przyniesiono do szkoły duże tablo z 1973 roku, ze zdjęciami uczniów klasy 4C.

Wzruszyłam się, kiedy zobaczyłam na tablo swoje zdjęcie. Wszak to byli moi pierwsi uczniowie i pierwsi maturzyści. We wrześniu 1972 roku przydzielono mi nauczanie języka rosyjskiego w trzech maturalnych klasach, co było dla świeżo upieczonej absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, nie lada wyzwaniem. Ale daliśmy radę.

Na apel dyrektor Łucji Kasperskiej (na zdjęciu przy tablo) o stare tarcze szkolne, które były obowiązkowe jeszcze w latach 80., zareagowało kilka osób. I jest tarcza szkolna. I ma  być wykonana jej replika na okoliczność zjazdu. A oto tarcze, które dotarły do szkoły. Wielkie dzięki!

Janusz Gil 1963

Grażyna Skrzyńska (Czarnyszka) 1972 – 1976

Mirella Robakowska (1984 – 1988)

W swoich prywatnych zbiorach, które kryją jeszcze niejedną ciekawą rzecz, znalazłam gazetkę szkolną z roku 1977 wydawaną przez Harcerską Służbę Polsce Socjalistycznej. W latach 70. tak nazywało się harcerstwo w szkołach średnich.

Dyrektorki zdradzają, że hitem zjazdu będzie koncert w wykonaniu absolwentów liceum, który poprowadzi solista Teatru Wielkiego w Poznaniu Paweł Myszkowski. Lista wykonawców nie jest jeszcze zamknięta.

Ale na pewno będą: Katarzyna Zawada, Dorota Wróblewska, Violetta Kuchta…

A oto program Zjazdu, który można znaleźć na licznych ulotkach rozpowszechnianych w realu i w internecie.

Na portalu społecznościowym utworzono specjalne wydarzenie KLIKNIJ W TEN LINK oraz zamkniętą grupę absolwentów szkoły, do której można (trzeba!) się zapisać . KLIKNIJ W TEN LINK gdzie informacje są aktualizowane.

Informacje o zjeździe znajdują się też na stronie internetowej szkoły LoPleszew w zakładce ZJAZD

Tam znajdziecie także formularz udziału w Zjeździe Absolwentów i informację o kosztach. Wypełniony formularz można dostarczyć do sekretariatu osobiście, przez pocztę…

Stowarzyszenie Przyjaciół LO im. St. Staszica w Pleszewie proponuje, aby z okazji zjazdu zorganizować koncert w wykonaniu absolwentów a także zorganizować w budynku szkoły wystawę osiągnięć naukowych i artystycznych, których autorami są absolwenci LO w Pleszewie. - Oczekujemy na zgłaszanie prac (obrazy, rzeźba, fotografia artystyczna, książki, rękodzieło) wykonywanych profesjonalnie i amatorsko. Prosimy osoby zainteresowane udziałem w koncercie jak i wystawowej prezentacji dokonań artystycznych i naukowych o zgłaszanie uczestnictwa drogą mailową lub telefonicznie 625080044 do dnia 30 kwietnia 2019 r. - podkreślają organizatorzy.

Dyrekcja Liceum i Gimnazjum wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół LO zwraca się również z prośbą o przekazanie informacji o zjeździe koleżankom i kolegom, z którymi absolwenci utrzymują Państwo. - Z nadzieją na wspólne przeżycie niezapomnianych chwil zapraszamy w czerwcu 2019 r. do Pleszewa - zaznaczają.

Zgłoszenia na Zjazd 2019 wraz z dokumentem potwierdzającym wpłatę należy dokonać do dnia 1 maja 2019 na adres szkoły z dopiskiem „Zjazd 2019”.

Wpłaty prosimy wpłacać wyłącznie na konto: Stowarzyszenie Przyjaciół Liceum - Bank Spółdzielczy Pleszew Nr konta: 65 8407 0003 0010 7826 2000 0001 Koniecznie z dopiskiem „Darowizna na podejmowanie inicjatyw związanych z jubileuszami szkoły”. Darowiznę można odliczyć tylko przekazaną na konto bankowe Stowarzyszenia.

Pleszewską Alma Mater ukończyły tysiące absolwentów. Najwyżej zaszła Hanna Suchocka, która była posłem na Sejm i premierem RP. Jej ojciec Józef zdawał w 1923 roku pierwszą polską maturę. Absolwentem “Staszka” jest też biskup łowicki Andrzej Dziuba.

A oto linki do tekstów poświęconych Liceum Ogólnokształcącemu w Pleszewie zamieszczonych na blogu:

Nauczyciele z roku 1972
Nauczyciele liceum w 1989 roku
Pierwsza klasa jak pierwsza miłość
20 lat po maturze
Hanna Suchocka otrzymała misję utworzenia rządu
Hanna Suchocka w liceum
Gdzie się podziały tamte studniówki…
Wirtualny spacer po grobach nauczycieli
Wspomnienie o śp. Krystynie Czaplewskiej
Wspomnienie o śp. Aleksandrze Nafalskiej

Na koniec stare szkolne zdjęcia z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz ze zbiorów prywatnych: