Pociąg do kultury z nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich

Avatar photoIrena Kuczyńska8 stycznia 20214min
Czolo.jpg

 

Nagrodzony projekt  nosi nazwę pleszewski „Pociąg do kultury”. A Kapituła konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji.

Kto dawno nie był w Pleszewie, nie poznałby miejsca, które przez 100 ponad lat było dworcem kolejowym. Na terenie dawnej stacji PKP utworzono Bibliotekę Publiczną i nową siedzibę Domu Kultury, przebudowano otaczającą przestrzeń na terenie dawnego dworca kolejowego i wyeksponowano cenne elementy infrastruktury szynowej. W tym jedyne w Polsce trzy tory.

„Miejsce stało się pomnikiem historii regionu i magnesem dla miłośników kolei wąskotorowej z całego kraju i Europy” – podkreśla Kapituła Konkursu, która doceniła  pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji.

Kolejowy pleszewski „fyrtel” to także przebudowana ulica Kolejowa ze skwerem i łącznik biegnący przy torach od Kolejowej do Targowej ale przede wszystkim fakt, że na torach pomiędzy dwoma instytucjami kultury, tak jak 100 lat temu, stoją wagony kolejki, która wozi  pleszewian do stacji głównej w Kowalewie.

Pleszewski projekt rywalizował z 18 projektami z całej Polski.Więcej TUTAJ

„Biblioteka i Dom Kultury oraz tereny wokół to nasza wizytówka i przykład inwestycji zrealizowanej z dotacji unijnych przy dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego” – podkreśla burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak. Koszt rewitalizacji terenu sięgnął 15 000 000 złotych.

Czytaj też  Łącznik przy torach prawie gotowy
Nowa ulica przy starych torach prawie gotowa
Znów stoi na stacji lokomotywa
Dom Kultury w parowozowni coraz bliżej
Biblioteka na dworcu otwarta
Droższa przeróbka dworca
Z dworca na parowozownię
Pleszew dołoży kulturze
Miasto dostało pieniądze na rewitalizację dworca

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska