Przestrzeń pokolejowa na konkurs

Avatar photoIrena Kuczyńska27 sierpnia 20205min
dworzec-pleszew.jpg

Pleszew zgłosił zrewitalizowane obiekty pokolejowe do XIV edycji ogolnopolskiego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.
Celem konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich jest m.in. promocja rozwiązań tworzących nową jakość przestrzeni w Polsce. Przedmiotem konkursu są przestrzenie publiczne, które integrują lokalną społeczność, poprawiają jakość życia mieszkańców, aktywizują obiekty zabytkowe, przywracają tożsamość kulturową miejscom.
W te konkursowe reguły doskonale wpisują się obiekty, który powstały na terenach pokolejowych w Pleszewie – czyli Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w dawnym budynku dworca kolejowego oraz Dom Kultury w dawnej małej parowozowni, zwany Zajezdnią Kultury, co oprócz trójszynowego toru z wagonami i zachowanymi pokolejowymi akcesoriami sprawia, że „genius loci” czyli duch miejsca pozostał. Inwestycje zgłaszają do konkursu samorządy, mieszkańcy lub osoby, które doceniają zmiany, jakie zaszły w mieście. Jednak to fachowcy oceniają wybór miejsca, które zostało zagospodarowane , projekt oraz jego wykonanie.

Rewitalizacja terenów pokolejowych w Pleszewie czyli „Pociąg do kultury” przeszła wstępną weryfikację i zakwalifikowała się do 2 etapu. W drugim etapie należy przygotować prezentację przestrzeni zrewitalizowanej i zgłoszonej do konkursu – powiedziała Anna Bogacz – rzeczniczka pleszewskiego magistratu.

Lista obiektów zgłoszonych do konkursu:
1.Gdynia - Woonerf na ul. Abrahama
2. Jastrzębie-Zdrój - Zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - etap I
3.Kielce - Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce (Wietrznia, Kadzielnia)
4.Kobylnica - przystań kajakowa przy moście Lubuń - Zelkówko
5.Lubliniec - Bulwar od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sportowej
6. Łęczna - Rewitalizacja Parku Podzamcze
7.Międzyrzec Podlaski - Międzyrzeckie Jeziorka
 8. Olkusz - Park osiedlowy "Dolinka"
9. Oświęcim - Park Pamięci Wielkiej Synagogi
10. Pleszew - Pociąg do kultury - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych
11. Ruda Śląska - Rynek w Orzegowie
12. Starogard Gdański - Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego
13. Starogard Gdański - modernizacja Parku Miejskiego
14. Sztum - Kompleks sportowo-rekreacyjny
15. Świdnica - rewitalizacja terenów zieleni
16. Tomaszów Mazowiecki - Park Bulwary
17. Władysławowo - Przebudowa ul. Hryniewieckiego i ul. Morskiej
18.  Wyszków - Plac Miejski


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska