Powstanie Listopadowe – nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska2 listopada 20224min
zapro.jpg
W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy trwają przygotowania do otwarcia nowej wystawy czasowej  "Powstanie listopadowe 1830-1831. Ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’.

 

Wernisaż wystawy w niedzielę o godzinie 15.30. O 17.00, w sali balowej, odbędzie się koncert, podczas którego utwory Józefa Elsnera – nauczyciela Fryderyka Chopina, zagra na dwóch szpinetach  zespół Klaviduo.

Ryngrafy, mundury, uzbrojenie

Krwawo stłumione powstanie listopadowe przeciwko rosyjskiemu carowi, spowodowało liczne represje wobec Polaków i zmusiło elity do emigracji, która do historii przeszła jako Wielka Emigracja. Na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie można oglądać  eksponaty pochodzące z obu stron konfliktu m.in. mundury i ich elementy takie jak orły z czapek i ładownic, ryngrafy, epolety czy guziki oraz oczywiście uzbrojenie.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego

Powstanie Listopadowe ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego – eksponaty

Wizje artystyczne

Pojawi się dokumentacja przedstawiająca służbę i czyny bojowe konkretnych żołnierzy, za które mogli oni dostać, również obecne na wystawie, srebrne i złote krzyże orderu Virtuti Militari. Będzie pieczęć, kierowanej przez Juliana Ursyna Niemcewicza, Legacji Polskiej w Paryżu. Ekspozycja  „Powstanie Listopadowe ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego” zawiera szczegółowe opisy eksponatów i wydarzeń Powstania, a także artystyczne wizje tych czasów, oczami artystów zarówno z epoki, jak i tych współczesnych. Wystawie towarzyszą konkursy oraz oferta edukacyjna dla szkół.

Koncert

Po wernisażu wystawy „Powstanie Listopadowe ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego” wyjątkowy projekt muzyczny „Józef Elsner  – Powrót Mistrza”. Utwory skomponowane przez nauczyciela samego Fryderyk Chopin zagrają na dwóch  szpinetach Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski z zespołu Klaviduo.  Na koncert zaprasza Fundacja Kultury i Sztuki ARS LONGA im. Mieczysława Święcickiego oraz Związek Szlachty Polskiej.

Poprzednia wystawa: Kawa ze śmietanką łączy dwory, pałace i epoki

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska