Gminy łączą siły i tworzą związek przewozowy PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne

Avatar photoIrena Kuczyńska25 kwietnia 20233min
342873963_252808207219994_4936592539950195534_n.jpg
Od 1 stycznia 2024 roku samorządy miast, gmin oraz powiatu pleszewskiego łączą siły i tworzą związek powiatowo - gminny "PPL - Pleszewskie Przewozy Lokalne".

 

Wkrótce rozpoczną się analizy i układanie sieci połączeń autobusowych a rady miast oraz gmin podejmą uchwały o przystąpieniu do związku PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne. W listopadzie zostanie skierowany do wojewody wniosek o dofinansowanie.

Koordynator Damian Szwedziak

O powołaniu związku powiatowo – gminnego poinformowali dziennikarzy burmistrzowie Pleszewa, Dobrzycy i Chocza, wójtowie Gołuchowa, Gizałek i Czermina oraz pleszewski starosta podczas wspólnej konferencji prasowej. Koordynatorem projektu będzie wicestarosta Damian Szwedziak, siedzibą związku będzie Starostwo Powiatowe w Pleszewie.

Koordynatorem związku PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne będzie Damian Szwedziak – wicestarosta pleszewski
Rozkłady jazdy i bilety

Aktualnie na terenie powiatu pleszewskiego działają trzy firmy przewozowe. Od nowego roku, po dokładnym rozeznaniu potrzeb, związek PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne zamierza dostosować rozkłady jazdy do potrzeb osób dojeżdżających do pracy a także uczniów, którzy dojeżdżają do szkół. Dopasuje nawet godziny rozpoczęcia lekcji w poszczególnych szkołach do rozkładu jazdy. Związek ustali też ceny biletów.

Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, starosta Maciej Wasielewski i burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak
Powiatowe autobusy?

Prawdopodobnie, w początkowej fazie, na swoich warunkach, powierzy transport firmie zewnętrznej ale nie wyklucza zakupu własnych autobusów i busów, wzorując się na pleszewskich busach PPL, które od nowego roku dojeżdżać będą także do dworca w Kowalewie.

Czytaj:Kolejne linie autobusów PPL

Po kasę do wojewody

W listopadzie związek wystąpi do wojewody o dofinansowanie tzw. wozokilometra, gminy będą w realizacji zadania partycypować. Taki związek powiatowo – gminny funkcjonuje już w powiecie poznańskim. Warto dodać, że na ostatniej prostej jest tworzenie związku w powiecie krotoszyńskim.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska