Pszczelarska niedziela ze świętym Ambrożym

Irena Kuczyńska7 grudnia 20223min
Wydarzenie organizuje Koło Pszczelarzy Pleszewskich. Będzie kiermasz miodów, pyłków, świeczek, spotkanie z autorem książek o pszczołach i pszczelarzach Jerzym Gnerowiczem, projekcja filmu "Kraina miodu".
1228896468311528986.jpg

 

Ambroży z Mediolanu to święty kościoła katolickiego i prawosławnego, żył w IV wieku, był doktorem kościoła. Pszczelarska niedziela w Pleszewie odbędzie się pod jego patronatem.

Pszczelarska niedziela
Ambroży miodu dołoży

Św. Ambroży uchodzi za patrona pszczelarzy, co wiąże się z legendą o pszczołach składających miód na jego ustach. Znane jest też przysłowie, że św. Ambroży miodu dołoży. Ile jest w nim prawdy ? O to będzie można zapytać najważniejszego pszczelarza w powiecie – byłego starostę Michała Karalusa.

Miody, pyłki, świeczki

To on zainspirował kolegów pszczelarzy do zorganizowania wydarzenia “pszczelarska niedziela ze św. Ambrożym”. Rozpocznie się ona o godz. 11.00 mszą św. w farze w intencji pszczelarzy i pszczelarstwa. Od 14.00 do 17.30 w Zajezdni Kultury trwać będzie kiermasz, gdzie będzie można kupić miody i produkty pszczele.

Spotkanie z kolekcjonerem

O 16.00, w bibliotece, Jerzy Gnerowicz – autor książek o pszczołach i pszczelarstwie, właściciel 5000 apisariów czyli przedmiotów związanych z pszczołami – podzieli się swoją wiedzą o tych pożytecznych owadach. Równocześnie dla najmłodszych odbywać się będą zajęcia plastyczne.

Kraina miodu

Na finał o godz. 17.30 zaplanowano w Zajezdni Kultury projekcję filmu fabularnego “Kraina miodu” . Otrzymał on nominację do Oscara w roku 2021.

Recenzja filmu “Kraina miodu”

Czytaj też: Tajemnice ula i wielki dzień pszczół w Gołuchowie