PUP pozyskał pieniądze na szkolenia w zawodach deficytowych

Avatar photoIrena Kuczyńska13 czerwca 20233min
6-Piotr-Janiak.jpg
Ponad 902 000 zł pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie na kształcenie w branżach kluczowych dla rozwoju powiatu pleszewskiego i województwa wielkopolskiego, które określono w barometrach na rok 2023.

Chodzi o szkolenia dla pracowników i pracodawców i o studia podyplomowe. Pierwszy nabór trwa do 16 czerwca, na sierpień przewidziano nabór drugi – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie  Piotr Janiak.

Dla 300 osób

W powiecie pleszewskim, który z z Krajowego Funduszu Szkoleniowego  pozyskał ponad 900 000 zł, co wystarczy na dofinansowanie szkoleń, egzaminów lub studiów podyplomowych dla 300 osób, głównie będzie realizowany priorytet (wynikający z decyzji Rady Rynku Pracy) skierowany na kształcenie w zawodach deficytowych.

Zawody poszukiwane

Można je znaleźć w tzw. barometrze zawodów opracowanym dla powiatów i województw. W powiecie pleszewskim jest to m.in. grafik komputerowy, elektryk, kucharz, murarz, tynkarz, nauczyciel przedszkoli, opiekunka dziecięca, opiekunka osoby starszej, robotnik budowlany, pracownik socjalny, pielęgniarki, położne, sprzedawcy i kasjerzy. W skali województwa brakuje też psychologów, lekarzy, piekarzy, ratowników medycznych, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, krawców, dekarzy, kierowców autobusów.

Dwa nabory

Z dofinansowania mogą skorzystać firmy kształcące uczniów na praktykach zawodowych oraz szkoły – gdzie chodzi o drogie szkolenia branżowe dla nauczycieli zawodu – podkreśla dyrektor PUP Piotr Janiak. Firma zatrudniająca do 10 osób może otrzymać pełną refundację szkolenia do 5000 zł, firmy z większym zatrudnieniem – 80 % dofinansowania. Pierwszy – czerwcowy nabór trwa, kolejny w sierpniu.

Piotr Janiak – dyrektor PUP w Pleszewie

 

Kalisz i Ostrów Wlkp.

Warto dodać, że powiat kaliski otrzymał 1 173 128,00 zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego co wystarczy dla 407 osób, ostrowski tyle samo co pleszewski ale dla 120 osób.

Czytaj też: Punkt dla ciebie – pilotażowy program dla młodych


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska