Miliony na aktywizację osób bezrobotnych

Irena Kuczyńska6 października 20222min
4 000 000 złotych pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie na realizację programów aktywizacji osób bezrobotnych. Wystarczy ich na utworzenie stanowisk pracy nawet dla 90 osób bezrobotnych. Trzeba je rozliczyć do końca roku.
Pupp1.jpg

 

Do tej pory przeprowadzono rekrutację wśród osób zarejestrowanych jako bezrobotne i skierowano je na szkolenia oraz roboty publiczne. Skorzystało z tego około 200 osób, na co PUP w Pleszewie wydał 1 000 000 złotych.

Miliony na aktywizację

Pozostały 3 000 000 złotych. Można je wydać na utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, której trzeba zapewnić zatrudnienie przez 24 miesiące. Kwota dotacji w tym przypadku wynosi 30 000 zł. O 18 000 zł dotacji mogą ubiegać się osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z pieniędzy mogą też skorzystać samorządy, organizując roboty publiczne bądź szkolenia. Refundacja PUP może trwać do końca listopada a potem osobę, która z tej formy aktywizacji skorzysta, trzeba zatrudnić jeszcze przez miesiąc.

Dla kogo pieniądze?

Pozyskane środki, czyli około 3000 000 zł, są przeznaczone przede wszystkim na aktywizację zawodową bezrobotnych mieszkańców wsi, bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy po urlopach wychowawczych, kobiet trwale bezrobotnych, osób z niskimi kwalifikacjami, bezrobotnych niepełnosprawnych oraz bezrobotnych, którzy sprawowali opiekę nad osobą zależną zwłaszcza niepełnosprawną.

Może trzeba  będzie zwrócić?

Dyrektor PUP w Pleszewie Piotr Janiak obawia się, że w tak krótkim czasie i w tak trudnej sytuacji gospodarczej rozdysponowanie tak dużych pieniędzy, może się nie udać. Trzeba będzie je po prostu zwrócić.

PUP Pleszew dyrektor Piotr Janiak

Czytaj też:Podzielono kasę na szkolenia pracowników i pracodawców