Remonty na dziedzińcu nie zamknęły Zamku w Gołuchowie

Avatar photoIrena Kuczyńska19 lipca 20234min
64b6a4e674a1c_o_large.jpg
Trwają prace konserwatorskie na dziedzińcu Zamku w Gołuchowie. Artyści konserwatorzy od kwietnia pracują przy odnawianiu historycznych tynków, detali architektonicznych, rzeźb i płaskorzeźb.

Remonty nie przeszkadzają  w zwiedzaniu muzeum, które jest otwarte i zaprasza zwiedzających.

Remonty Zamku w Gołuchowie

Remonty Zamku z turystami

Remonty okien i drzwi

Remonty na Zamku w Gołuchowie rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy to wymieniono 100 zamkowych okien a prace konserwatorskie prowadzono przy 50. oknach historycznych z czasów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej. Przeprowadzono też renowację wszystkich drzwi zewnętrznych. Zakres prac uniemożliwił zwiedzanie Zamku, który był niedostępny dla turystów prawie przez rok.

Zamek Czartoryskich zamknięty na czas remontow

Remonty na Zamku zakończone

Powrót obrazów z kolekcji

Wkrótce po otwarciu zamkowych komnat, co miało miejsce w marcu po sprowadzeniu do Gołuchowa zagrabionego w czasie okupacji XV – wiecznego dyptyku z kolekcji Czartoryskich „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa” z warsztatu Dierica Boutsa, rozpoczął się kolejny etap przywracania obiektowi jego dawnego blasku.

Remonty n a Zamku w Gołuchowie foto MN w Poznaniu

Obrazy z kolekcji Czartoryskich wróciły do Gołuchowa

Remonty na dziedzińcu

Projekt zakłada gruntowne odnowienie krużganków, attyk, balustrad i zabytkowych schodów. Artyści konserwatorzy od kwietnia pracują przy odnawianiu historycznych tynków, detali architektonicznych, rzeźb i płaskorzeźb – informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu, któremu podlega Zamek w Gołuchowie.

Zamek otwarty

Prace na dziedzińcu potrwają do końca tego roku. Co nie przeszkadza w zwiedzaniu. W wakacyjne weekendy Zamek jest otwarty dla zwiedzających od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście o 16.00.

Czytaj: Paulina opowiada o Izabeli Czartoryskiej

Kochał Marię, poślubił Izabellę


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska