Rowery pełne wspomnień na wystawie w Muzeum Regionalnym

Avatar photoIrena Kuczyńska27 stycznia 20247min
Walenty-Jezierski-przy-jednym-ze-swoich-rowerow-Kopia.jpg
"Historia kołem się toczy... O rowerach i nie tylko.." - to tytuł aktualnej wystawy na której zaprezentowano historię roweru. Ekspozycja zawiera też rowery pleszewskich kolekcjonerów. Można ją zwiedzać w Muzeum Regionalnym do końca lutego.

 

Wystawa, którą wypożyczono od grupy kolekcjonerskiej z Poznania, składa się z plansz, zdjęć i z rowerów oraz rowerowych akcesoriów i części rowerowych. Najstarszy rower jest z 1898 roku, najmłodszy z roku 1982. Są przedwojenne rowery z tabliczkami rejestracyjnymi, są składaki kupowane chrześniakom na komunię w latach 70.

Rowery na wystawie w Muzeum Regionalnym
Wisi rower siostry Danieli, stoi rower Walentego Jezierskiego
Rower na wystawie w Muzeum Regionalnym

 

W części lokalnej ekspozycji są rowery pleszewskie – m.in. 6 jednośladów Walentego Jezierskiego – znanego kolekcjonera staroci.

Czytaj: Niezwykła kolekcja Walentego Jezierskiego

Jest rower, którym jeździła do swoich pacjentów siostra Daniela Kozanecka – pielęgniarka, wykonująca zastrzyki, stawiająca bańki. Jest też torba, w której zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NP NMP przewoziła medykamenty.

Zdjęcie siostry Danieli Kozaneckiej, która latami dojeżdżała do potrzebujących rowerem foto Agawa Pe
Wystawa w Muzeum Regionalnym – Walenty Jezierski ze swoim rowerem – foto Katarzyna Rutkowska
Wystawa – jeden z sześciu rowerów Walentego Jezierskiego – foto Katarzyna Rutkowska
Rower siostry Danieli Kozaneckiej – pielęgniarki ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Pleszewie, obok torba, w której zakonnica woziła medykamenty

Czytaj: Siostra Daniela służyła człowiekowi z miłości do Boga

W małej sali można też oglądać pamiątki po Mikołaju Ligęzińskim – właścicielu sklepu i warsztatu naprawy rowerów przy ulicy Poznańskiej 13. Więcej o sklepie, który prowadził do lat 80. XX wieku syn Mikołaja Zbigniew, znajdziecie na  blogu TUTAJ

Tablica w zasobach Muzeum Regionalnego

Bardzo ciekawy dokument z 1937 – ponaglenie do zapłaty za rower

Ciekawostką jest dzwonek rowerowy, zamontowany na holenderskim rowerze Teha, będącym w posiadaniu kolekcjonera z Gołuchowa. Na dzwonku znajduje się z logo przedwojennego sklepu Romana Wróblewskiego z ul. Kaliskiej.

Dzwonek z reklamą firmy Romana Wróblewskiego w Pleszewie na wystawie w Muzeum Regionalnym w Pleszewie foto Katarzyna Rutkowska

Co uszczęśliwiło obecną na wernisażu wystawy wnuczkę Wróblewskich Danutę Szablewską. Zdjęcie sklepu Wróblewskich też znajduje się na wystawie.  Danka Szablewska mówi, że w drzwiach stoi jej babcia.

Od prawej Danuta Szablewska – wnuczka Romana Wróblewskiego – właściciela sklepu z rowerami w Pleszewie przy ul. Kaliskiej 29
Zdjęcie firmy Romana Wróblewskiego przy ul. Kaliskiej – w drzwiach babcia Danuty Szablewskiej

Zdjęcia z wystawy:

Wernisaż wystawy w Muzeum Regionalnym w Pleszewie foto Katarzyna Rutkowska
Wystawa – foto Katarzyna Rutkowska
Zdjęcie z wystawy
Wystawa
Szyld, który widniał na kamienicy przy Poznańskiej 13 do lat 80. XX wieku

Świetne zdjęcia Agnieszki Piaseckiej z klubu FotografujeMy TUTAJ

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska