Rozmowa Ireny z Agnieszką Słupianek – Winkowską o kobietach, które tworzyły historię Pleszewa

Irena Kuczyńska6 stycznia 20242min
6 stycznia świętujemy w Pleszewie 105 rocznicę przejęcia władzy w mieście i powiecie przez Radę Ludową. Były w niej trzy kobiety - Anna Suchocka, Maria Radomska i Zofia Plecińska - Tadrzynska. Wanda Grajewska haftowała sztandar dla Pleszewskiego Pułku Strzelców, u Teofilii Chłapowskiej w Żegocinie, szyto powstańcze chorągwie.
slupianek1-paly-1-1280x724.jpg

Czytaj: 6 stycznia 1919 roku Polska wróciła do Pleszewa

M.in. o tych paniach – społeczniczkach, organiczniczkach zaangażowanych w różnorodne działania na rzecz odzyskiwania niepodległości na przełomie 1918 i 1919 roku  rozmawiam z Agnieszką Słupianek – Winkowską – historyczką, regionalistką, autorką książek “Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł” oraz “Kajew, Cieśle, Wszołów – szlakiem dziejów”.

Czytaj: Pleszewianki świętowały 105 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych

Czytaj: Historie kobiet pleszewskich będą spisane przez Agnieszkę Słupianek – Winkowską

Moja rozmówczyni wydobywa z cienia postacie kobiet, które pozostawiły swój ślad w historii miasta Pleszewa i powiatu pleszewskiego w czasach, kiedy rodziła się II Rzeczpospolita Polska i Wielkopolanie robili wszystko, żeby w jej granicach znalazła się ich Mała Ojczyzna. Trzeba było mieć wiele zasług na różnych polach, żeby w czasach patriarchatu, zostać wybraną do Rady Ludowej, a nawet na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu 3 – 5 grudnia 1918.

Czytaj: Anna Suchocka – pleszewianka w Polskim Sejmie Dzielnicowym

Inne Rozmowy Ireny  TUTAJ