Ścieżka na Nerze dla pieszych i dla rowerzystów

Avatar photoIrena Kuczyńska8 kwietnia 20223min
deptak-na-Nerze-1.jpg
Ścieżka na Nerze oraz ścieżka rowerowa wzdłuż Wierzbowej i Szpitalnej jeszcze w tym roku powstaną w Pleszewie. Ułatwią życie pieszym i rowerzystom

 

Pierwsza to ścieżka na Nerze, który od ulicy Lipowej do Sienkiewicza płynie w trzech podziemnych rurach.

Dwa lata temu rozważano odkrycie koryta Neru TUTAJ

Teren ten należy do Wód Polskich , które podpisały z miastem stosowne porozumienie. Na 300 – metrowym deptaku projektanci wydzielili dwumetrową ścieżkę rowerowa i chodnik szerokości 1,5 metra. Pomiędzy nimi stanie żywopłot z buku. Będzie tu kilka ławek oraz dużo drzew: jarząba mącznego, śliwy wiśniowej i klona czerwonego.

Z pewnością ekologów ucieszy informacja, że nasadzenia będą nawadniane wodą ze zbiornika wód opadowych, który powstanie podczas budowy parkingu sąsiadującego z deptakiem. Koszt budowy ścieżki na Nerze to 700 000 zł. Miasto będzie szukać dofinansowania ale na razie wykłada swoje pieniądze.

Czytaj też : O rzece Ner, którą pół wieku temu wpuszczono w kanał

 

Od Lipowej Wierzbową do Szpitalnej

Druga ścieżka pobiegnie ulicą Wierzbową z lewej strony wzdłuż kompleksu ogrodów działkowych.  Przy połączeniu ze Szpitalną, przejdzie na prawą stronę jezdni.

Ulica Wierzbowa, którą pobiegnie ścieżka rowerowa

Istotnie, ta ścieżka ma kosztować 1 200 000 złotych ale tu pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego(WRPO) dofinansowanie w wysokości 85 procent. Pozwoli ona mieszkańcom z ścisłego centrum Pleszewa dojechać ulicami Zamkową, Ogrodową, Słowackiego do Lipowej i dalej do pleszewskiego szpitala.

Trzecia ścieżka w planie

Na etapie projektowania jest trzecia ścieżka. Pobiegnie wzdłuż torów kolejki od Sienkiewicza do Samulskiego, przez mostek na Nerze, który tam zdążył opuścić rury.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska