Ballady i Romanse Adama Mickiewicza czytali i recytowali pleszewscy seniorzy

Avatar photoIrena Kuczyńska8 września 20225min
305218955_5753207858032370_6088690459207771465_n.jpg
Ballady i Romanse Adama Mickiewicza były czytane w czwartek w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.
Wśród czytających Ballady i Romanse byli mieszkańcy domu, podopieczni Dziennego Domu Senior + w Pleszewie, bywalczynie Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie  oraz zaproszeni goście, wśród nich dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.
„Romantyczność” na początek
To Zuzanna Musielak – Rybak wprowadziła obecnych w klimat epoki Romantyzmu i poezji Adama Mickiewicza. Potem rozpoczęło się Narodowe Czytanie 2022. Zainaugurowała je utworem „Romantyczność” Katarzyna Krawczyk – dyrektorka pleszewskiego Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Czytano Ballady i Romanse  wydane w Wilnie w 1822 roku m.in.”Świteź”, „Świtezianka” , „Rybka”, „Powrót taty”.
Czytanie i recytowanie
Wszyscy czytający, przeżywali występy, zwłaszcza, że niektóre osoby miały do czynienia z utworami Adama Mickiewicza a z recytowaniem w szczególności, wiele lat temu.
Występ, przed kilkudziesięcioosobową publicznością, był nie lada wyzwaniem. Prawdziwą furorę zrobiła pani Barbara, która z pamięci wyrecytowała balladę „Pani Twardowska”, za co nagrodzono ją rzęsistymi oklaskami.
„Pani Twardowska” w wykonaniu pani Barbary

Zasłuchani
Recytujące panie przywdziały wianki z kwiatów, dzięki czemu stworzyły klimat, sprzyjający lepszemu odbiorowi utworów Adama Mickiewicza. Wśród słuchaczy byli uczniowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.
Także oni siedzieli, zasłuchani w Ballady i Romanse –  strofy, powstałe 200 lat temu. Przedpołudnie z poezją Adama Mickiewicza zorganizowały trzy instytucje opiekujące się seniorami w Pleszewie oraz pleszewska biblioteka.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska