Sójka w zasięgu ręki

Irena Kuczyńska24 marca 20183min
czolo.jpg

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie zagościły ptaki.  Sójka, uszatka, derkacz, batalion  wyszły spod rąk utalentowanego leśnika – artysty z Nadleśnictwa Zawadzkie.

Wystawę “Ptaki naszych lasów w twórczości Arkadiusza Mańczyka” można oglądać w Muzeum Leśnictwa.

Modele wykonane z drewna, drutu i masy plastycznej, obrazujące piękno i różnorodność krajowych ptaków, stanowią trzon wystawy.  Wiernie oddają wielkość i ubarwienie ptaków, które można spotkać w lasach, na łąkach, w parkach.  Podczas wernisażu ich twórca zdradził, że  jego intencją  było nie tylko zwrócenie uwagi na różnorodność i bogactwo “ptasiego świata” , ale też wykorzystanie powstałych prac, do prowadzonej przez niego edukacji leśnej podkreśla Alicja Antonowicz z OKL w Gołuchowie.

Ptaki, z natury płochliwe, bywają trudne do obserwacji. W Muzeum Leśnictwa można oglądać je z bliska, bez obawy, że odlecą i uniemożliwią zaobserwowanie szczegółów. Arkadiusz Mańczyk jest artystą amatorem.

Rysuje, maluje, fotografuje i rzeźbi. Na gołuchowskiej wystawie znalazły się też portrety ptaków, wykonane tuszem, akwarelą, farbą olejną. Za płaskorzeźbę “W puszczy” otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Leśników OPTAL 2006.  W 2012 roku uzyskał tytuł Twórcy Ludowego. Ptaki można podziwiać w Muzeum Leśnictwa do końca maja.

Na wernisażu foto Alicja Antonowicz