Spacer w świetle epoki

Avatar photoIrena Kuczyńska6 lutego 20203min
czolo-1.jpg

Niezwykła wystawa świetlna została zaaranżowana w parku w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy.


Świetliste postacie ziemian robią wrażenie zwłaszcza po zmroku. Wystawa świetlna „Spacer w blasku epoki”  inauguruje 15 – lecie działalności Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, które przypada w 2020 roku – mówi Sylwia Kuźnicka z MZ w Dobrzycy.

15 lat temu, dokładnie 14 lutego 2005 roku Pałac w Dobrzycy został otwarty dla  odwiedzających. Od początku działalności dobrzycka instytucja kultury stoi na straży dziedzictwa kulturowego zapisanego w murach klasycystycznego pałacu oraz w dawnym ogrodzie angielskim – dodaje Sylwia Kuźnicka.
TUTAJ Historia parku w Dobrzycy

Nieopodal  pałacu spotkamy parę zakochanych, która po zmroku doskonale prezentuje się na jego tle.  Ale i oglądana z pałacowych schodów wygląda niezwykle.
Idąc od  od głównej bramy w kierunku oranżerii spotykamy elegancką damę odpoczywającą przy oficynie, dalej szarmanckiego dżentelmena  spoglądającego z dumą na panteon. Zdaje się, że figury  kroczą obok nas, bo nie są statyczne. I jeszcze dzieci przy słodkim ogródku… Chce się wziąć je za ręce i pobiec z nimi…
Figury stały wcześniej w Warszawskich Łazienkach – zespole pałacowo – parkowym założonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego adiutantem był twórca Zespołu Pałacowo – Parkowego w Dobrzycy gen. Augustyn Gorzeński. Tyle historycznych skojarzeń.
Tymczasem w imieniu dyrektora Wiesława Kaczmarka zapraszam do dobrzyckiego parku, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, gdy figury ziemian, pięknie podświetlone, widoczne z różnych stron, robią wrażenie.

Wystawa plenerowa będzie czynna do końca lutego, a że dni stają się coraz dłuższe, warto jak najprędzej do Dobrzycy pojechać na spotkanie z historią. Wejście do parku otwarte do godziny 22.00.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska