Syn Pogaja i Poinsecji II ma na imię Porest

Irena Kuczyńska6 października 20213min
W czwartek w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Ośrodku Kultury Leśnej odbędzie się nadanie imienia żuberkowi urodzonemu w maju. Synek Pogaja i Poinsecji II otrzyma imię Porest.
zuberek-1.jpg
Uroczyste nadanie imienia zaplanowano na godzinę 11.00, natomiast już o 9.00 zacznie działać przy zagrodzie najprawdziwsza żubrza czytelnia.
Półroczny Porest jest 106 żubrem urodzonym w ciągu 44 lat w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Gołuchowie. Z informacji przekazanych radiu Centrum przez Alicję Antonowicz – szefową działu edukacji i promocji w Ośrodku Kultury Leśnej, byczek czuje się znakomicie.
Podpatruje ojca Pogaja i mamę Poinsecję II oraz cztery pozostałe żubry w zagrodzie i uczy się życia. Być może kiedy dorośnie, opuści rodzinną zagrodę, by genetycznie zasilić inne stada, nawet w Hiszpanii, do której pojechał w zeszłym roku jeden z jego starszych kuzynów.
Tymczasem w OKL-u trwają przygotowania do czwartkowej uroczystości. W sąsiedztwie zagrody stanie namiot edukacyjny a w nim “żubrza czytelnia” z książeczkami i kolorowankami: „Żubr. Kolorowanka”, „Wesoły żubrzyk”, „Żubr. Jaki jest król polskich lasów?”, które  przygotował i wydał Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie w ramach unijnego projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” realizowanego w latach 2019-2023.
Są przeznaczone dla dzieci zapisanych wcześniej na zajęcia edukacyjne, ale każde dziecko, które przyjdzie na nadanie imienia żubrowi, książeczkę może otrzymać – zapewnia Alicja Antonowicz. Najważniejszy punkt uroczystości zaplanowano na godzinę 11.00.
Wtedy żubrzyk otrzyma imię Porest wymyślone przez Agatę Tomczak, które zostanie odnotowane na tablicy przy zagrodzie. Będzie też uczta złożona z żubrzych smakołyków, czyli trawy koszonej w parku, liści oraz kasztanów zbieranych i dostarczanych przez dzieci z okolicznych szkół.