Synowie Pogaja czekają na imiona

Avatar photoIrena Kuczyńska15 lipca 20203min
Zuberki.jpg

Dwa młode żuberki przyszły na świat w Zagrodzie Żubrów w Gołuchowie. Czekają na imiona, które każdy może wymyślić. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na imię na żubra. Musi się zaczynać od sylaby „PO”, bo ta sylaba wyróżnia żubry rasy nizinnej – powiedział radiu Centrum Tomasz Rakowski z działu parkowego gołuchowskiego OKL.

Oba byczki są synami Pogaja, ich mamy to Poisencja II oraz Podusta. Oprócz nich mieszka w zagrodzie syn Pogaja i Poisencji II – Podlas oraz Powijka – roczna córeczka Pogaja i Podusty.
W sumie żubrów jest 7, prym wiedzie oczywiście Pogaj, bo w żubrzym stadzie obowiązuje hierarchia. Podlas, kiedy nabędzie zdolności rozrodczych, może zmienić miejsce pobytu i zamieszkać w innej zagrodzie.
Ciąża u żubra, podobnie jak u człowieka, trwa 9 miesięcy. Młode rodzą się w lecie, otrzymują imiona, które trafiają do Księgi Rodowodowej Żubrów. Imiona nie powinny się powtarzać o co dbają władze OKL-u, które ogłaszają konkurs.
Wraz z imieniem i wpisaniem do Księgi, żubr otrzymuje numer rodowodowy. W ciągu 43 lat, bo tyle istnieje gołuchowska pokazowa zagroda, hodowano w niej 119 żubrów, z tego 104 się tu urodziły. 22 żuberki to dzieci Pogaja.
Wszystkie mają imiona rozpoczynające się od sylaby „PO”, co świadczy o ich przynależności do linii nizinnej – tłumaczy Tomasz Rakowski z działu parkowego OKL. I zaprasza do udziału w konkursie na imię dla dwóch żubrzych chłopaczków.Foto Joanna Mróz
RADIO CENTRUM PO – Żuberki

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska