Szkoła do remontu, jak będzie wyglądać nauka?

Irena Kuczyńska4 czerwca 20218min0
W najbliższy wtorek zostanie rozstrzygnięty przetarg na modernizację budynku Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie przy ul. Zielonej.
e9afe6fc-7a42-48be-bbc1-2c065b4b6390-1280x719.jpg

Jest dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest projekt przebudowy szkoły. Jest też problem z pomieszczeniem młodzieży na czas remontu, który potrwa do końca roku kalendarzowego.

Szkołę odwiedził wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski - oprowadzał go po budynku starosta Maciej Wasielewski i dyrektor ZST Artur Kukuła.

Wicestarosta pleszewski Damian Szwedziak potwierdził radiu Centrum, że rozważane są różne koncepcje rozwiązania problemu. Trzeba znaleźć miejsce do nauki dla prawie 700 uczniów, podczas gdy główny budynek szkoły będzie zajęty przez ekipę remontową.

Istotnym elementem branym pod uwagę jest 13 sal lekcyjnych, które znajdują się w nowej części szkoły, z oddzielnym wejściem, są też pomieszczenia w Centrum Kształcenia Zawodowego, które będą wykorzystywane, chociaż i tam dotrze ekipa remontująca szkołę. Starostwo rozważa też możliwość korzystania z pomieszczeń w innych jednostkach powiatu. Ale uwzględniane jest  wypożyczenie specjalnych kontenerów, które na czas remontu stanęłyby na boisku szkolnym i byłyby izbami szkolnymi. Wszystko to jest w fazie rozważań.

Jeśli we wtorek uda się rozstrzygnąć przetarg, po podpisaniu umowy firma będzie miała 160 dni na sfinalizowanie remontu szkoły na Zielonej, która ma ponad 60 lat. Wartość projektu  4 703 439 zł, z czego prawie 4 000 000 zł to dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, resztę dokłada powiat.

Jest to dla nas ogromne wyzwanie logistyczne, ale po remoncie szkoły na Zielonej, z nowym wyposażeniem, wchodzimy w XXI wiek z edukacją w powiecie pleszewskim – powiedział Damian Szwedziak.

Modernizacja obejmie: remont wnętrz, korytarzy, klatek schodowych i klas, przebudowę części administracyjnej, budowę ogólnodostępnej toalety dla osób niepełnosprawnych, schodów zewnętrznych wraz z montażem pochylni dla wózków inwalidzkich, wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania z dwoma piecami gazowymi w kotłowni. 

Projekt przewiduje wymianę instalacji: hydrantowej, elektrycznej, oświetleniowej, sygnalizacji przeciwpożarowej i awaryjno-ewakuacyjnej, sieci teleinformatycznej, internetowej oraz monitoringu. Szkoła na Zielonej zyska też nowe pomoce dydaktyczne: komputery, wózek widłowy, paletyzator, całą gamę stanowisk demonstracyjnych, zestawów egzaminacyjnych, modeli i przyrządów – wymienia rzecznik prasowy powiatu Tomasz Wojtala.  

W ramach projektu, w Centrum Kształcenia Zawodowego,  zaplanowano  remont pracowni praktycznej nauki zawodu z wyposażeniem w nowe obrabiarki: tokarkę CNC, frezarkę uniwersalną, stół obrotowy i wypalarkę plazmową oraz zakup dodatkowego sprzętu: zestawów komputerowych, projektora multimedialnego, spawarki i przyrządu do pomiaru geometrii kół i osi samochodów.
Wartość projektu to 4 703 439 zł, z czego 85 procent kosztów kwalifikowanych to dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Skomentuj na Facebooku

Skomentuj na Facebooku