Szpital zakupi aparat Real-Time PCR do wykrywania wirusów

Irena Kuczyńska6 kwietnia 20223min
Pleszewskie Centrum Medyczne będzie miało własny aparat Real-Time PCR, do m.in. wykrywania  wirusów z grupy SARS. Urządzenie kosztuje 400 000 zł, na które szpital otrzymał pieniądze z funduszu przeciwdziałania Covid-19,  przyznane przez  wojewodę wielkopolskiego.
oknax.jpg

. Technologia Real -Time PCR jest wykorzystywana w medycynie od dawna i potrafi wykryć wiele chorób bakteryjnych i wirusowych, w tym SARS COV-2, który atakuje górne i dolne drogi oddechowe, a także wirusy  grypy. Istotny jest fakt, że pomaga  zdiagnozować boreliozę, wirusowe zapalenie wątroby, HIV, czy wirusa brodawczaka. Na pewno potrafi również wychwycić choroby przenoszone drogą płciową.

Dokładnie wykrywa bakterie i wirusy

Bezsprzecznie, badanie Real-Time PCR cechuje się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów. Istotny jest fakt, że umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów. Bez wątpienia metoda Real-Time PCR pozwala na wykazanie bezpośredniej obecności materiału genetycznego bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów w badanym materiale.

Skraca czas i zmniejsza koszty

Z pewnością badania badania genetyczne metodą qPCR są jedynym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest wykrycie tych chorób. Reasumując, własny aparat pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę, ale też zoptymalizuje koszty przeprowadzania badańpodkreśla prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego  Błażej Górczyński.

Pleszewskie Centrum Medyczne  zakupi aparat Real-Time PCR
Zakup aparatu z dotacji

Prezes dodaje, że w czasie pandemii,  pracownicy pleszewskiego szpitala przeprowadzili prawie 21 000 testów w kierunku wykrycia koronawirusa. Na pewno ważna jest informacja, że aparat Real-Time PCR kosztuje 400 000 zł – pieniądze szpital otrzymał od z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego  z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Godny uwagi jest fakt, że nie jest to pierwsze urządzenie, które w ostatnim czasie otrzymał pleszewski szpital.  PCM planuje zakup nowego rezonansu magnetycznego:

czytaj: Rezonans magnetyczny z dotacji wojewody