Szpital zakupi nowy rezonans magnetyczny z dotacji wojewody

Avatar photoIrena Kuczyńska28 marca 20224min
szpital-czolo.jpg
9 200 000 złotych otrzymało Pleszewskie Centrum Medyczne z funduszu przeciwdziałania Covid-19. Pieniądze są przeznaczone na doposażenie zakładu diagnostyki obrazowej w tym rezonans magnetyczny oraz zakładu patomorfologii
Z informacji przekazanych radiu Centrum przez Błażeja Górczyńskiego – prezesa Pleszewskiego Centrum Medycznego  wynika, że czas rezonansu magnetycznego, którym dysponuje pleszewski szpital powoli dobiega końca, chociaż urządzenie wciąż jest sprawne. Rocznie wykonuje od 1000 do 1200 badań.
RM pomaga ocenić skutki Covid-19
Przez ostatnie dwa lata było eksploatowane znacznie intensywniej, bo korzystali  z niego bardzo często  pacjenci po przebyciu Covid-19. Rezonans magnetyczny ułatwia ocenę długotrwałych skutków powikłań po chorobie Covid – 19 w obszarze klatki piersiowej i jamy brzusznej. A mowa tu o zapaleniu mięśnia sercowego, zmianach w nerkach, trzustce i  śledzionie. Dzięki niemu możliwa jest też ocena długotrwałych skutków powikłań w obszarze układu krwionośnego oraz mięśniowo-szkieletowego.
Rezonans nie szkodzi
Rezonans  magnetyczny pozwala na diagnozowanie m.in. chorób płuc, onkologicznych, jest też nieoceniony przy  badaniach  neurologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych. Daje zatem możliwość skutecznego  rozpoznania i śledzenia  postępu choroby oraz podejmowania szybkiego leczenia ratującego zdrowie i życie pacjenta. Niewątpliwą zaletą rezonansu jest też promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu.
Będzie więcej badań
Nowy rezonans magnetyczny  pozwoli  zwiększyć liczbę stacji opisowych w pleszewskim szpitalu z trzech do czterech, co oznacza zaangażowanie większej liczby lekarzy i znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na opisy badań i wdrożenie odpowiednich  metod terapeutycznych.  Z RM korzystają  także pacjenci spoza powiatu pleszewskiego, wszak nie wszystkie szpitale takie urządzenie posiadają. Koszt zakupu rezonansu 7 500 000 złotych.
Doposażenie zakładu patomorfologii

Pozostałe 1 700 000 zł  dofinansowania szpital przeznaczy na doposażenie zakładu patomorfologii  m.in. na agregaty, komory chłodnicze, system do diagnostyki genetycznej.

Czytaj też:
Rozbudowa szpitala na starcie
Więcej łóżek covidowych w pleszewskim szpitalu
Nowe KTG dla pleszewskiej porodówki

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska