Tour de Konstytucja – Przystanek Pleszew w słońcu i w deszczu

Avatar photoIrena Kuczyńska22 czerwca 202313min
355448362_250625711040212_4019291616313827065_n-1280x871.jpg
Nawet ulewny deszcz nie przerwał spotkania Tour de Konstytucja Przystanek Pleszew, który odbywał się w środę po południu na pleszewskim Rynku.

 

Z  mieszkańcami miasta spotkali się prawnicy, którzy tłumaczyli zawiłości głosowania i liczenia głosów w wyborach. Zachęcali też do Głosowania na Polskę. Gościem specjalnym była prof. Ewa Łętowska – wybitna polska prawniczka, rzeczniczka praw obywatelskich.

Od lewej prokurator Jarosław Onyszczuk, sędzia Krzysztof Urbaniak, mec. Justyna Wajsnis, prof. Ewa Łętowska, prokurator Ewa Wrzosek, stoi Robert Szajda – współorganizator Tour de Konstytucja
Tour de Konstytucja

Spotkania w ramach Tour de Konstytucja prowadzi Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z Robertem Szajdą i Kingą Dagmarą Siadlak na czele. Moderatorem spotkania z udziałem pleszewskich adwokatów, radców prawnych, prokuratorów Ewy Wrzosek i Jarosława Onyszczuka, był pleszewski sędzia Krzysztof Urbaniak.

Czytaj: Tour de Konstytucja – zaproszenie

Idę na wybory, bo…

Na pleszewskim Rynku, ustawiono ławeczki i leżaki, wszystko zostało osłonięte daszkiem. Miejsca szybko się zapełniły. Osoby dochodzące przysiadały na ławeczkach, także w pobliżu fontanny.

Tour de Konstytucja Przystanek Pleszew

Niektórzy stali, dzieci biegały. Atmosfera  była piknikowa, bez zadęcia. Świeciło słońce.  Przy samochodzie na stole rozłożono książeczki zawierające tekst Konstytucji RP.

Czytaj: Klub Praworządności zwiększy świadomość pleszewian

Były też książeczki dla dzieci, ulotki, naklejki. Kinga Dagmara Siadlak zachęcała do zamieszczania  na wstędze własnych wpisów  „Idę na wybory, bo….” i podpis dla potomnych.

Dagmara Siadlak z podpisami

Każdy głos ma znaczenie

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania Preambuły Konstytucji RP w wykonaniu aktora Jerzego Radziwiłowicza,  po czym zabierali głos goście, cały czas podkreślając, „że każdy głos ma znaczenie”. Mecenas Justyna Wajsnis przypomniała, że  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż „wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym”, są więc pięcioprzymiotnikowe. Wybory do Senatu RP „są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym”.

Tour de Konstytucja

Daj szansę swojemu szczęściu – głosuj!

Prof. Ewa Łętowska, zachęcając do głosowania  podkreślała, że  „głosując, dajemy szansę swojemu szczęściu. Jeśli się dobrze trafi, można poczuć, że się ma wpływ na rzeczywistość. Dodała, że ” nadzieje wyborców zawsze są większe niż realność, ale z tego wcale nie wynika, że nie powinniśmy się starać, żeby to co jest, było jak najbliżej tego, jak  być powinno”. Zachęcała też do świadomej nieufności.

D’Hondt promuje duże partie

Nie było na spotkaniu polityki ani wskazywania, na kogo głosować. Nie padła też nazwa żadnej partii. Ważne było hasło „Głosuję na Polskę”.  Natomiast każdy może mieć inne wyobrażenie Polski. Kinga Dagmara Siadlak tłumaczyła, na czym polega metoda D’Hondta przy podziale głosów, która promuje duże ugrupowania. I trzeba to uwzględnić przy głosowaniu. Zdarza się, że głos oddany na małe ugrupowanie, może wbrew woli głosującego, zasilić partię, której nie chcemy.

Tour de Konstytucja – wychowanie obywatelskie
Rodzinka w tle, na pierwszym planie lekcja wyborów z D’Hondtem w roli głównej

Krzysztof Urbaniak prezes Zarządu Związku Polskich Sędziów IUSTITIA dziękuje pleszewianom i gościom za niezwykłe wydarzenie
Wychowanie Obywatelskie zaczyna się w domu
W słońcu i w deszczu

Na pleszewskim Rynku mogło być w środę nawet 200 osób, jeśli policzyć tych, którzy przysiadali na chwilę albo których spłoszyła gwałtowna ulewa. Spadła ona z nieba niespodziewanie. Nawet daszek namiotu zaczął fruwać.

Teresa i Bronek pod parasolką

Uczestnicy spotkania chowali się pod drzewami, daszkami, niektórzy mieli parasolki. Prowadzący spotkanie Krzysztof Urbaniak cieszył się, że pada -” jako rolnik i jako strażak”. Spod płyty Rynku tryskały strumienie wody z fontanny. Ktoś skomentował, woda z góry i z dołu.

Koncert i kolejka po autografy

Pleszewscy mecenasi i radcowie prawni – przyodziani w odblaskowe kamizelki, byli gotowi na rozmowy z uczestnikami Tour de Konstytucja. Po deszczu był minikoncert fajnych piosenek w ciekawym wykonaniu. Do najbardziej znanej w Polsce prawniczki, pierwszej rzecznik praw obywatelskich po wprowadzeniu instytucji w 1988 roku prof. Ewy Łętowskiej ustawiła się kolejka. Każdy chciał mieć autograf naukowczyni w książeczce zawierającej Konstytucję.

 

Sędzia Krzysztof Urbaniak
Placek, bańki i rodzinna fotka

Kiedy znów wyjrzało słońce, dzieci zaczęły biegać pomiędzy bańkami mydlanymi. Pani Terenia częstowała plackiem z rabarbarem i kawą. Na końcu było zdjęcie, które robił z góry Robert Szajda. Uczestnicy spotkania trzymali w rękach wstęgę zawierającą wpisy :Idę na wybory, bo…”. Nie wszyscy do tego momentu dotrwali. Niektórych ulewa spłoszyła skutecznie. Zbiorowa fotka z Pleszewa, podobnie jak wiele innych  została zamieszczona na profilu Tour de Konstytucja TUTAJ.

Pieszo, autami i rowerami
Pleszewscy mecenasi Łukasz Marciniak, Justyna Wajsnis i …

Goście wyjeżdżali zachwyceni Pleszewem zaś organizacją spotkania z kawą, plackiem, watą cukrową i bańkami mydlanymi dla dzieci, w szczególności.

Zdjęcia autorki i z profilu Tour dr Konstytucja


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska