Klub Praworządności zwiększy obywatelską świadomość pleszewian

Avatar photoIrena Kuczyńska7 lutego 20236min
326239862_1392210211611748_8068896899557456041_n-1.png
W Pleszewie powstaje Klub Praworządności, który jest częścią projektu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Rządy Prawa Wspólna Sprawa.

 

Kluby nie mają charakteru politycznego, tylko edukacyjny – podkreśla Krzysztof Urbaniak – sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie – Prezes Zarządu Oddziału Kaliskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA – jeden z inicjatorów powstania Klubu w Pleszewie.

Kluby Praworządności to spotkania i możliwość wymiany myśli ze znanymi sędziami, prokuratorami, adwokatami w ramach projektu Rządy Prawa Wspólna Sprawa

Każdy Polak powinien mieć prawo oczekiwać przestrzegania prawa niezależne od tego kto aktualnie rządzi.
Każdy powinien mieć prawo do niezawisłego, sprawnie działającego sądu, niezależnej prokuratury, wolnej adwokatury – nieważne, gdzie mieszka, w co wierzy, czy jaki ma światopogląd.
Chcemy łączyć Polaków w kwestii podejścia do fundamentalnych zasad państwa prawa, ponad wszelkimi podziałami.
Chcemy zrozumienia różnych punktów widzenia na sądownictwo, prokuraturę, adwokaturę – tak aby wypracować w przyszłości jak najlepszy jego model.
Chcemy partnerskiego dialogu na ten temat z sędziami, prokuratorami i przedstawicielami innych zawodów prawniczych, w swobodnej atmosferze. Wszystko to chcemy osiągnąć poprzez serię spotkań i dyskusji, którą poprowadzą znani goście – czytamy na stronie projektu.

W Pleszewie odbywać się będą w w Bibliotece Publicznej MiG  raz w miesiącu w piątki o godz. 18.00.

I tak na 17 lutego zaplanowano temat dyskusji „Dlaczego potrzebna jest nam praworządność” z udziałem sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, członka Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Pawła Juszczyszyna.

31 marca na temat „Niezależność Prokuratury. W czyim jest interesie, prokuratorów czy obywateli?” mówić będą prokuratorzy Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie, członkowie Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia” Ewa Wrzosek i Jarosław Onyszczuk.

21 kwietnia Igor Tuleya – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA zainspiruje uczestników spotkania Klubu Praworządności do dyskusji na temat: „Idea sędziego obywatelskiego.”

12 maja Jacek Dubois – adwokat, obrońca w wielu głośnych procesach karnych, ale także pisarz – autor m.in. zbiorów opowiadań „Nieład, czyli iluzje sprawiedliwości” oraz „Linia obrony i inne opowiadania kryminalne” przybliży temat „Czy adwokatom zależy na praworządności?”

I 16 czerwca sędzia  Sądu Okręgowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Piotr Gąciarek   poprowadzi dyskusję na temat „Co dalej z Wymiarem Sprawiedliwości w Polsce?”

Sędziowie Paweł Juszczyszyn i Igor Tuleya już w Pleszewie gościli podczas otwarcia wystawy oraz projekcji filmu „Sędziowie pod presją”.

Sędzia Paweł Juszczyszyn, Paweł Żurek, fotograf Andrzej Wójcik, Monika Matyjaszczyk i Piotr Kusiakiewicz – inicjatorzy powstania Klubu Praworządności w Pleszewie, sędzia Igor Tuleya
Spotkanie z „Sędziami pod presją” w Pleszewie
Spotkanie z sędziami pod presją w Pleszewie
Fotograf Andrzej Wójcik, sędziowie: Paweł Juszczyszyn, Waldemar Żurek, Paweł Tuleya i Krzysztof Urbaniak – inicjator powstania Klubu Praworządności w Pleszewie

Czytaj:Sędziowie pod presją spotkali się z pleszewianami

Kontrole w szkołach po spotkaniu z sędziami represjonowanymi

Założycielami Klubu Praworządności w Pleszewie są:
Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Kaliszu
Fundacja Moniki Matyjaszczyk
Klub Kobiet Ławka nr 4
Kancelaria Lex Partner Piotr Kusiakiewicz
Marek Szymoniak

Czytaj: Klub Kobiet Ławka nr 4

Ławka nr 4


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska