Twórca Legionów Polskich będzie miał swoje muzeum

Avatar photoIrena Kuczyńska4 września 20188min
Pałac-w-Winnej-Górze-gdzie-mieszkał-Jan-Henryk-Dąbrowski-czolo.jpg

W pałacu w Winnej Górze powstanie filia Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Pałac dostał od Napoleona  Jan Henryk Dąbrowski – twórca Legionów Polskich. Obiekt kupił  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

Pałac został zbudowany w 1910 roku na miejscu wcześniejszego, który w 1807 roku nadał (wraz z okolicznymi folwarkami) Napoleon Bonaparte generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, uczestnikowi insurekcji kościuszkowskiej, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, inicjatorowi powstania wielkopolskiego z roku 1806.

Gen. Jan Henryk Dąbrowski - właściciel Winnej Góry od 1807 roku

Gen. Jan Henryk Dąbrowski spędził w Winnej Górze w powiecie środa Wielkopolska ostatnie lata swojego życia i został pochowany w miejscowym kościele. Grobowiec w kościele wykonany przez Seweryna Mielżyńskiego foto Średzkie Towarzystwo Kulturalne

Po generale  majątek odziedziczył syn Bronisław Dąbrowski a następnie potomkowie córki, Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej.

Bogusława z Dąbrowskich - Mańkowska - córka Jana Henryka Dąbrowskiego około roku 1860 - polska pisarka i pamiętnikarka - matka Marii Nepomuceny i Barbary, które wyszły za Kwileckich. Foto z archiwum rodziny Kwileckich

I ten trop wiedzie w okolice mojego rodzinnego Ostroroga. Córka generała Bogusława Bogumiła Dąbrowska w połowie XIX wieku wyszła za mąż za Teodora Mańkowskiego i zamieszkała z nim w pałacu w Rudkach pow. szamotulski). Zapraszam do lektury ciekawego posta o córce i wnuczkach generała Jana Henryka Dąbrowskiego, które mieszkały w Rudkach. A były to kobiety niebanalne. https://irenakuczynska.pl/wielkich-ludzi-przywiodly-do-malych-rudek-kobiety/

Jedna z córek Bogusławy z Dąbrowskich i Teodora Mańkowskich  – czyli wnuczka generała Jana Henryka Dąbrowskiego – Maria Nepomucena z Mańkowskich wyszła w 1857 roku za mąż za hrabiego Mieczysława Kwileckiego – właściciela majątku Oporowo, przedsiębiorcę, współzałożyciela Spółki Hotel Bazar w Poznaniu, sponsora  Teatru Polskiego w Poznaniu.

Wybitnemu Wielkopolaninowi, który gościł w Oporowie Jana Ignacego Paderewskiego oraz jego małżonce – wnuczce generała poświęciłam inny post: https://irenakuczynska.pl/mieczyslaw-kwilecki-zasluzony-wielkopolanin-oporowa/.

Maria Nepomucena z Mańkowskich Kwilecka - wnuczka generała J.H. Dąbrowskiego - twórcy Legionów Polskich we Włoszech

Winna Góra była też miejscem, gdzie wspomniana wyżej hrabianka Maria Nepomucena z Mańkowskich Kwilecka – wnuczka Dąbrowskiego – poznać mogła Jana Działyńskiego – późniejszego męża księżniczki Izabeli Czartoryskiej. Niestety, to pierwsze młodzieńcze uczucie opisane przez córkę Marii Joannę Żółtowską, nie mogło zakończyć się małżeństwem. Dla Tytusa Działyńskiego z Kórnika – wnuczka twórcy Legionów Polskich nie była dobrą kandydatką na żonę dla jedynaka. Wybrał dla syna księżniczkę – córkę Adama Czartoryskiego – uważanego za niekoronowanego króla Polski.

W tym poście napisałam o miłości Marii z Mańkowskich  i Jana Działyńskiego , która zrodziła się w Winnej Górze. https://irenakuczynska.pl/kochal-marie-ozenil-sie-izabella/

W okolice Ostroroga trafiła też druga wnuczka generała Jana Henryka Dąbrowskiego – siostra Marii Nepomuceny – Barbara Mańkowska, która wyszła za mąż za hrabiego Stefana Kwileckiego z Dobrojewa – właściciela najbardziej znanej stadniny koni w II Rzeczpospolitej, który gościł u siebie artystę malarza Wojciecha Kossaka. Był on kuzynem Mieczysława z Oporowa.

Kwileccy w Dobrojewie stworzyli Wielkopolskie Puławy o czym można przeczytać w tym linku: https://irenakuczynska.pl/wielkopolskie-pulawy-dobrojewie/.

Z Winną Górą jest też przez osobę twórcy Legionów Polskich we Włoszech związany Józef Wybicki – autor „Mazurka Dąbrowskiego”, który potem stał się hymnem odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej.

W 1799 roku tekst ogłoszono w gazecie „Dekada legionowa”. Słowa pieśni zrobiły karierę. W 1806 roku po raz pierwszy śpiewano ją na ziemiach polskich. Śpiewali ją polscy żołnierze w Armii Napoleońskiej. W czasach Księstwa Warszawskiego śpiewała go ulica i tańczyły salony.

Józef Wybicki przez pewien czas mieszkał też w Dobrzycy, zarządzając majątkiem gen. Augustyna Gorzeńskiego, kiedy ten służył przy boku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ciekawy tekst w tym linku: https://irenakuczynska.pl/autor-hymnu-narodowego-trzymal-chrztu-dzieci-dobrzyckich-mieszczan/

Wracając do majątku i pałacu w Winnej Górze, pozostawał on  rękach Mańkowskich  do 1939 roku.

W 100 – lecie odzyskania niepodległości Marszałek Województwa Wielkopolskiego kupił pałac z parkiem od przedsiębiorcy Stanisława Hybnera (pochodzi z Dobrzycy).

Są plany stworzenia muzeum J.H. Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego – autora hymnu i samego „Mazurka Dąbrowskiego” a na piętrze panteonu wybitnych Wielkopolan – powiedział radiu Centrum Wiesław Kaczmarek dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Ale o tym zadecyduje Rada Naukowa muzeum.

Czy z Winnej Góry, gdzie w tej chwili jest kilka pamiątek po generale Dąbrowskim  powstanie kolejna historyczna perełka? Taka jak w Dobrzycy. Zależy to od radnych wojewódzkich, których wybierzemy w październiku.

Źródło:http://www.rc.fm/kulturalne/dobrzyca-filia.html

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska