Tymczasowy opiekun czyli przyszywana ciocia dla dziecka z Ukrainy

Avatar photoIrena Kuczyńska22 marca 20224min
Sad-Rejonowy-w-Pleszewie-foto.jpg
Do Polski przyjechały z Ukrainy dzieci bez rodziców. Sądy rodzinne przyznają im tymczasowych opiekunów. W Sądzie Rejonowym w Pleszewie odbyła się pierwsza rozprawa. Przyszywana ciocia przejęła opiekę nad nastolatką

 

Tymczasowy opiekun  jest upoważniony do reprezentowania małoletniego oraz sprawowania pieczy nad jego osobą i majątkiem. Powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego – powiedziała  radio Centrum  prezes Sądu Rejonowego w Pleszewie Małgorzata Huk – Sobańska – przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Rodzice w Ukrainie, dziecko w Polsce

Anastasija przyjechała w okolice Pleszewa z grupą uchodźców.  Uciekali oni z ostrzeliwanego przez Rosjan rodzinnego miasta. Rodzice zostali na miejscu, ponieważ,  jak mówi dziewczynka, chcą  bronić niepodległości Ukrainy. Bez wątpienia, jej chcieli zapewnić spokojne życie. W związku z tym, że okolicach Pleszewa mieszka i pracuje przyjaciółka matki dziewczynki, to ją poprosili o tymczasową opiekę nad Anastasją. A ona, oczywiście, na to się zgodziła. W związku z tym przyszywana ciotka złożyła w Sądzie Rejonowym w Pleszewie wniosek. Zawierał on prośbę o ustanowienie jej tymczasowym opiekunem dla Anastasji.

Tymczasowy opiekun z wyroku sądu

W poniedziałek, w pleszewskim sądzie, odbyła się rozprawa z udziałem tłumacza przysięgłego języka rosyjskiego, którym zarówno Anastasija jak i jej opiekunka, porozumiewają się w mowie i piśmie. W trakcie postępowania, sąd, w oddzielnym pokoju, wysłuchał dziecka. Później, w sali sądowej przesłuchał  kandydatkę na opiekuna zastępczego. Tym bardziej, że od przyjazdu nastolatki, faktyczną pieczę nad dziewczynką sprawuje. W związku z tym tymczasowa opieka nad Nastią została ustanowiona na jednej rozprawie. Konkludując, sędzia Małgorzata Huk – Sobańska podkreśliła, że sąd zawsze kieruje się dobrem dziecka.

Najpierw tymczasowy opiekun, potem PESEL

Nadzór nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego pełni ośrodek pomocy społecznej. Może to też być inna jednostka wskazana przez burmistrza, wójta czy prezydenta. Dopiero po ustaleniu tymczasowego opiekuna, niepełnoletni uchodźca, który przybył do Polski bez prawnych opiekunów, może starać się o nadanie numeru PESEL.

O staraniu się o numer PESEL w Pleszewie czytaj TUTAJ

Ten z kolei  uprawnia dziecko do korzystania z opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. W tej chwili nie wiadomo, ile takich dzieci przebywa w powiecie pleszewskim.

Uczestniczyłam w tej rozprawie jako tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. W związku z tym imię dziewczynki zostało zmienione.

Czytaj też: Lekarka z Ukrainy z szansą na pracę w szpitalu

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska