Wagonik kolejki otrzyma drugie życie

Avatar photoIrena Kuczyńska19 czerwca 20205min
czolo-wagonik.jpg

W Pleszewie rozpoczął się remont wagonu kolejki wąskotorowej, który przez 19 lat stał wraz z lokomotywą na dawnym dworcu kolejowym. Podczas gdy lokomotywa po liftingu wróci na dworzec i będzie przypominać czasy świetności Pleszewsko – Krotoszyńskiej Kolejki Wąskotorowej, wagonik po remoncie wróci na tory, będzie jeździć i promować Zajezdnię Kultury w dawnej parowozowni.

Polskie Koleje Państwowe zawiesiły kursy kolejki w 2001 roku, co się zbiegło ze stuleciem kolejki. Wtedy ustawiono na bocznym torze lokomotywę z wagonikiem, które miały przypominać o kolejowej przeszłości Pleszewa. Było to atrakcją, zwłaszcza dla dzieci. Rok temu, podczas modernizacji ulicy Kolejowej, ważąca 26 ton lokomotywa z węglarką, odjechały do Spomaszu, gdzie są poddawane liftingowi. Tymczasem wagonik, który stał na bocznicy, otrzyma drugie życie. Jesienią parowóz wróci przed bibliotekę na dworcu. Na razie jest przerabiany przez fachowców z SKPL Cargo sp. z o. o na wagonik letni, rekreacyjny. Otrzyma stylizację Zajezdni Kultury i będzie żywą reklamą instytucji, która powstała w dawnej parowozowni. Przemysław Marciniak – dyrektor Domu Kultury w Pleszewie, pomysłodawca zagospodarowania wagonika, mówi że w sezonie letnim, kolejka z dwoma wagonikami (jeden – kolorowy SKPL już ma i  przewozi nim pasażerów w lecie) będzie kursować do Kowalewa i z powrotem.
Oczywiście z biletami, z możliwością przesiadki w Kowalewie z jednego wagonika do drugiego. Będzie weekendową atrakcją dla rodzin z dziećmi, które chętnie odwiedzają dworzec.
Dyrektorowi Marciniakowi marzy się jeszcze stary wagon WARS-u ustawiony na torach przy Zajezdni Kultury, gdzie by można wypić kawę, wodę, sok i poczuć kolejowe klimaty.

Stuletnia historia pleszewskiej ciuchci TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska